Programmas “Jānis Šipkēvics un Reinis Zariņš. Latvieši” 1. daļā 9. jūnijā Dzintaru koncertzālē izskanēja  Andra Dzenīša apjomīgais cikls “Baltas dziesmas” ar Aleksandras Lines tekstiem. Aizsākts pandēmijas ēnā un pabeigts laikā, kad netālu no mums dzīve rit nežēlīgas trauksmes apstākļos, šis jaundarbs tapis kā “vajadzība pēc mierinošas, patvērumu sniedzošas mūzikas, kas līdzinātos siltam, personiskam apskāvienam.” Pateicoties tieši šim skaņdarbam, uz Dzintaru koncertzāles skatuves pirmoreiz kopā muzicēja dziedātājs Jānis Šipkēvics un pianists Reinis Zariņš.

Vakara otrajā daļā - Krista Auznieka poētiskais klavierdarbs Carmine, Jānis Šipkēvica "Viju vēju" ar Raiņa dzeju, kā arī Bendžamina Britena Canticle II Abraham and Isaac,  kura atskaņojumam pievienojās diriģents un dziedātājs Mārtiņš Klišāns.

Jānis Šipkēvics:

“Esmu ārkārtīgi pateicīgs Andrim Dzenītim gan par iespēju uzburt pilnīgi jaunas skaņu savienības, gan iespēju pirmo reizi uz skatuves būt ar Reini Zariņu. Tā ir liela Dieva dāvana.

Savukārt Bendžamins Britens man allaž šķitis ārkārtīgi mūsdienīgs un arhaisks vienlaikus, jo īpaši tuvs sirdij man bijis viņa “Otrais kantikls”, kurā stāstīts par Ābrahama skaisto paļāvību Dieva priekšā, uzticot tam savu vismīļāko dēlu. Reiz to interpretējis 18 gadu vecumā, tagad pie šī darba atgriežos ar pavisam citu skatījumu. Man liels prieks, ka tēva lomā šai darbā man blakus būs diriģents un dziedātājs Mārtiņš Klišāns, kurš lielā mērā bijis mans mentors zēnu kora laikā un ļoti veicinājis manu muzikālo un cilvēcisko izaugsmi”.
 

Par savu jaundarbu “Baltas dziesmas” Andris Dzenītis atklāj: “2021. gada Ziemassvētkos izjutu iekšēju nepieciešamību meklēt skaņu pasauli, kura man pašam kalpotu kā garīgas un arī skaniskas ekoloģijas telpa. Iespējams, iemesls tam meklējams iepriekšējo divu gadu saspringtajos un sarežģītajos sociālajos procesos, apkārt valdošajās cilvēcīgajās attiecībās sabiedrībā, kas aizsākās līdz ar lielajām pārmaiņām mūsu ikdienā, bet turpinājās dažādās dzīves un sadzīves jomās.

Kā komponists vienmēr esmu bijis apveltīts ar azartu meklēt, eksperimentēt, pārbaudīt, mainīties, iekļaut vai atmest.

2021. gada nogalē radīju nelielu klavieru miniatūru “Drosme”, kā drosmi izprotot spēju pašattīrīties, atmest lieko, skaņās un noskaņās paturot tikai pašu būtiskāko.

Nedaudz vēlāk radās iecere veidot veselu skaņdarbu programmu, kurā valdītu meditatīva, iekšēji mierinoša skaņu vide.  Klusībā vēlējos šajā iecerē dalīties ar diviem man tuviem māksliniekiem, kuri, manuprāt, gan muzikāli, gan cilvēcīgi spētu iemiesot šo iztēloto pasauli. Ar Reini Zariņu esmu jau ļoti tuvu un svarīgi sadarbojies, ar Jāni Šipkēvicu vienmēr esmu vēlējies to darīt, ilgstoši esmu meklējis tam konkrētu iemeslu un iespēju. Nu tas ir radies. Vajadzība pēc mierinošas, patvērumu sniedzošas mūzikas, kas līdzinātos siltam, ļoti tuvi personiskam  apskāvienam, vēl vairāk pastiprinājās, sākoties sarežģītajiem politiskajiem notikumiem.

Ciklā mijas dziesmas un skaņdarbi klavierēm… Ilgstoši meklēju tekstuālo materiālu, izskatot dažādus variantus un teksta kombinācijas, taču apstājos pie manas laikabiedres Aleksandras Lines radītā, ar kuru ir bijusi iespēja par šo projektu jau sākotnēji runāt, saņemt gan uzmundrinājumu, gan prāvu daudzumu emocionālā temperatūrā atbilstošu tekstu. Viņas pasaule runā par būtisko, acīmredzamo, dažkārt arī satraucošo, ļoti vienkāršā, saprotamā, patiesā valodā, līdzīgi kā man to ir gribējies – sniedzot miera un patvēruma sajūtu.

Patvērums – lūk, apzīmējums, ko sajūtu līmenī es gribētu piedēvēt savam ciklam, nodot šo drošības sajūtu klausītājiem.

Mūzika un vārdi šajā programmā runās un stāstīs par labo mums apkārt, pozitīvajām un apbrīnojamajām cilvēcīgajām īpašībām – patiesību, mīlestību, drosmi, atklātību, godīgumu, taisnību, cieņu, uzupurēšanos, klātbūtni, mierinājumu. Bez sakāpinājuma, bez dramatisma, ļaujot klausītājam sajusties tādā kā garīgā patvērumā, iekļāvumā.”

Andris DZENĪTIS “Baltas dziesmas” balsij un klavierēm ar Aleksandras Lines dzeju

“Pacietība” (klavierēm solo)

I “Sāks snigt”

II “Lielo sapņotāju zeme”

III “Ko viņš var”

IV “Izlūdziens”

“Skaidrība” (klavierēm solo)

V “Ejam”

VI “Atstāj”

VII “Stūrains”

VIII “Šūpuļdziesma lielajiem”

“Drosme” (klavierēm solo)

II

Jānis ŠIPKĒVICS “Viju vēju” ar Raiņa dzeju

Krists AUZNIEKS Carmine

Bendžamins BRITENS  Otrais kantikls “Ābrahāms un Īzaks”