Imanta Kalniņa oratorija "Rīta cēliens" ar Andreja Upīša tekstu un Viļņa Šmīdberga aranžējumā Lielajā ģildē izskanēja Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai veltītajā koncertā 4. maijā.

Iestudējumā piedalās: Ilona Bagele (mecosoprāns), Andris Ludvigs (tenors), Rihards Mačanovskis (bass), Rēzija Kalniņa un Intars Rešetins (teicēji), Orķestris "Rīga", Latvijas Republikas Zemessardzes koris "Stars", kamerkoris Fortius, "Jasmīnas koris" un diriģents Valdis Butāns.

Orķestra "Rīga" Valsts svētku koncertu programmās nozīmīga vieta allaž atvēlēta latviešu mūzikai. 2017. gadā klausītājiem bija iespēja dzirdēt Imanta Kalniņa oratoriju "Rīta cēliens", atzīmējot 40 gadus kopš šī skaņdarba radīšanas un izcilā latviešu rakstnieka un literatūrzinātnieka Andreja Upīša 140. jubileju. Oratorija izskanēja jaunā instrumentācijā – orķestra partiju pūtēju koncertorķestrim pārlicis Vilnis Šmīdbergs.

Imants Kalniņš sacerēja oratoriju "Rīta cēliens" 1977. gadā - diviem teicējiem, mecosoprānam, tenoram, basam, jauktam korim un simfoniskajam orķestrim. Tās pirmatskaņojums notika 1978. gada 2. februārī, piedaloties teicējiem Dinai Kuplei un Intam Burānam, solistiem Laimai Andersonei-Silārei, Kārlim Zariņam, Kārlim Miesniekam, kā arī Valsts Akadēmiskajam korim "Latvija" un Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim diriģenta Aleksandra Viļumaņa vadībā.

Oratorijas literārajā materiālā izmantota Andreja Upīša (1877–1970) dzeja un proza, bet libreta salikumu veidojis ievērojamais latviešu dramaturgs un režisors Pēteris Pētersons (1923–1998). Sapņi par nacionālo atmodu un 1905. gada revolūcijas atskaņas ir oratorijas "Rīta cēliens" tematiskais pamats. "Sīks rasas piliens uz sejas", "Varoni gaidot", "Vārti veras" – tās ir atpazīstamākās oratorijas daļas, kas nav zaudējušas izteiksmes skaistumu un aktualitāti arī šodien. Oratorijā komponistam izdevies emocionāli atainot gandrīz neiespējamo – ticību ideāliem, bez kuriem neviens sākums nevar pāraugt turpinājumā.