Piedāvājam noklausīties ierakstus no festivāla „Čello Cēsis” Gala koncerta Vidzemes koncertzālē "Cēsis" 17. septembrī. Solists Kristaps Bergs (čells), pie Lietuvas Nacionālā Simfoniskā orķestra diriģenta pults – Modests Pitrens.

Koncerts līdzinājās tādam kā divu izcilu jaunās paaudzes čella spēles meistaru mākslinieciskajam turnīram, koncerta pirmajā daļā ungāru čellistam Ištvānam Vardai atskaņojot sava tautieša Andrāša Mihaja Čellkoncertu, bet otrajā uz skatuves kāpjot mūsu Kristapam Bergam, lai pirmatskaņotu Artura Maskata šogad radīto un Kristapam Bergam veltīto Koncertu čellam ar orķestri „Vai vasarai tu dailē līdzinies?”

Koncerta tapšanā autors iedvesmojies no Viljama Šekspīra dzejas, kurā apcerēta mīlestība, laika nemainīgā vara un cilvēka dzīves ritums, katras daļas virsrakstam izvēloties vienu no Šekspīra Sonetu rindām.

1. daļa. „Vai kvēlai vasarai tu dailē līdzinies?”

2. daļa. „Kad plakstus pieveru”

3. daļa. „Šīs jaukās valšķības, kam nododoties brīvs kļuvis…”

4. daļa. „Es tevi atceros un jūtu slāpes gaistam”.

Programmā izskan arī 20. gs. lietuviešu skaņraža Eduarda Balša orķestra darbs „Jūras atspulgi” un Riharda Štrausa orķestra svīta „Rožu kavalieris", ko festivāla „Čello Cēsis” Galā koncertā spēlēja Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris Modesta Pitrena vadībā.

„Tie bija svētki,” – tā šo notikumu 24. septembra raidījumā „Post Factum” novērtēja muzikologs Boriss Avramecs, atzīstoties, ka pārsteigumu viņam sagādājuši ne vien abi čellkoncerti un to solisti, bet arī Eduarda Balša opuss „Jūras atspulgi.”