No latviešu mūzikas zelta fonda un arī Latvijas Radio bagātā arhīva ceļam ārā vēl vienu "izrakumu", kura autors ir komponists un saksofonists Egīls Straume.
Šobrīd Anglijā mītošais un aktīvi koncertējošais džeza mūziķis savulaik mācījies klarnetes spēli Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, jau 15 gadu vecumā nonākot Radio orķestra mūziķu rindās, bet interese par saksofona spēli likumsakarīgi viņu savedusi kopā ar džeza mūziķiem, piedaloties džeza ansambļu un bigbenda koncertdarbībā. Jāzepa Vītola Latvijas valsts konservatorijā Egils Straume studējis gan klarnetes spēli, gan kompozīciju, papildinoties arī Maskavas konservatorijas aspirantūrā Tihona Hreņņikova kompozīcijas klasē.
Līdzās vairākiem koncertdarbiem, kur solo atvēlēts gan klarnetei, saksofonam, gan fagotam, mežragam, vijolei, obojai, 1980. gadā uzrakstīta "Mūzika simfoniskajam orķestrim". To Latvijas Universitātes Lielajā aulā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (toreizējais Valsts simfoniskais orķestris) pirmatskaņoja Jāņa Zirņa vadībā.
Pēc šī opusa pirmatskaņojuma Inese Lūsiņa recenzijā raksta, ka "īsts bija gan pastorālais, sapņainais miers sākumā, gan nomācošais, nervozais satraukums (realitāte), kas tajā ielauzās, jo mūzikas gaitu vadīja procesa redzējums, cēloņsakarības izjūta”.
Pirms klausāmies Egila Straumes opusu, komponista Jāņa Petraškeviča komentārs.
Savukārt Ingrīda Zemzare laikrakstā "Literatūra un Māksla" pirms gandrīz 40 gadiem piebilst: "Egils Straume savā "Mūzikā orķestrim" tiecas celt populāro skaistumu augstās mākslas godā. Un viņš to tiešām spēj. Viņa intonatīvā valoda šai darbā itin kā pārredz plašu lauku. Tas ir popmūzikas skaistintonēšanas magnētiskais lauks, kurš dzēš individuāli iezīmīgo, sevišķi izteiksmīgo un to pakārto popmūzikas ostinato saldajam pievilkšanas spēkam."
Bet pats komponists, uzrunāts mūsdienu ierastajā komunikācijā caur tīmekļa sociālajām lapām un noklausījies vēlreiz šī darba ierakstu ar šodienas pieredzi, atsūtījis īstu Vēstījumu: "Mēs esam gaisma un mīlestība. Mums jākļūst vairāk mīlošiem, piedodošiem - gan sev, gan citiem, tādējādi apturot karmas riteni.
Mums ir jākoncentrējas uz to, lai ikdienā kļūtu vairāk noderīgāki citiem un mums ir jākoncentrējas uz mūsu Vibrācijas un mūsu Apziņas paaugstināšanu.
Šo Vēstījumu 5778 gados mums nogādāja septiņi skolotāji – Krišna, Konfūcijs, Zaratusta, Buda, Jēzus Kristus, Muhameds un Maitreija, kas tika atsūtīti uz planētu Zeme, lai dotu mums ticību, ka visi esam viens - no bezgalīgā Radītāja."
Tie lai tad arī ir ceļa vārdi, klausoties Egīla Straumes "Mūziku simfoniskajam orķestrim".
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X