7. jūnijā Latvijā gaidāmās pašvaldību vēlēšanas ir būtisks iemesls, lai palūkotos uz to, kā kultūras nozare tiek uztverta un pozicionēta pašvaldībās, kādu finansējuma daļu kultūras jomai atvēl vietvaras, kādu piedāvājumu veido, kā organizē kultūras dzīvi, kādas problēmas un iespējamos uzlabojumus saredz pētnieki un eksperti. “Kontrapunktā” runāsim par šiem un citiem jautājumiem, iezīmējot tendences, kas šobrīd redzamas Latvijas kultūras kartē.

Savu redzējumu sniegs pētniece, Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta vadītāja Anda Laķe, politoloģe, Rīgas Stradiņa Universitātes lektore Lelde Metla-Rozentāle, bet no pašvaldību puses komentāru sniegs Latvijas Pašvaldību savienības Izglītības un kultūras komitejas vadītāja Rita Vectirāne. Piebildīšu, ka viņa piedalās arī šī gada vēlēšanās un kandidē no “Zaļo un Zemnieku savienības” vēlēšanu saraksta, taču raidījumā neapspriežam viņas darbu konkrētajā pašvaldībā, bet runājam par tendencēm un virzieniem kopumā.

Jānorāda, ka pašvaldību lomu kultūras aspektā definē Pašvaldību likums. Tā ceturtais pants runā par pašvaldību autonomajām funkcijām, un panta piektā daļa skan šādi:

“sniegt iedzīvotājiem daudzveidīgu kultūras piedāvājumu un iespēju piedalīties kultūras dzīvē, sekmēt pašvaldības teritorijā esošā kultūras mantojuma saglabāšanu un sniegt atbalstu kultūras norisēm.”

Tas ir gana plašs un vispārīgs traktējums, ko, protams, var interpretēt un iedzīvināt dažādi. Tāpat ir dažādi citi likumi un normatīvie akti, kas paredz noteiktu kārtību kultūras iestāžu darbībai pašvaldībās, piemēram, Bibliotēku likums, Kultūras centru likums, Muzeju likums un citi.

Tikpat dažāda kā izpratne par kultūras lomu un funkcijām un jomas politikas realizācija pašvaldībās, ir arī situācija ar kultūras nozarei atvēlēto budžetu. Iepazīstoties ar Latvijas valstspilsētu un novadu budžetiem, redzams, ka kultūrai tiek atvēlēti no diviem līdz aptuveni 10 procentiem no kopējiem pašvaldības izdevumiem. Arī tas apliecina neviendabīgo un nevienmērīgo situāciju ar kultūras nozari Latvijas pašvaldību kontekstā.