Pirmajā raidījumā pievēršamies tematam par kultūras patēriņu, piedāvājumu un ar to saistītajām niansēm. Ielūkojamies statistikas un pētījumu datos, un to darām kopā ar Latvijas Kultūras akadēmijas profesori, zinātniskā darba prorektori, Kultūras un mākslu institūta vadītāju un vadošo pētnieci Andu Laķi, Nacionālās kultūras padomes un Teātra padomes priekšsēdētāju, Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju asociācijas vadītāju, Ģertrūdes ielas teātra producenti Maiju Pavlovu un Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes priekšsēdētāju, Latvijas Profesionālo mūzikas kolektīvu asociācijas pārstāvi Sandi Voldiņu.
Raidījumā pieminētie dati pieejami oficiālās statistikas portālā (šeit un šeit), kā arī Kultūras aktivitātes barometrā (2022, pieejams šeit).
"Kontrapunkts" būs platforma sarunām
"Klasikas" klausītāji ir pamanījuši, novērtējuši un iemīļojuši raidījumu "Meistars Knehts", kas vismaz reizi mēnesī runā par ļoti aktuāliem un samilzušiem kultūras jautājumiem. Pagājušajā gadā tam piešķirta arī Sabiedrisko mediju profesionālās ētikas balva. Ar ideju veidot tādu kā kontrapunktu šim raidījumam klajā nākusi Anete Ašmane-Vilsone.
"Galvenais atslēgas vārds šim raidījumam būs saruna," uzsver Anete Ašmane-Vilsone. "Jo kultūra jau nav tikai pasākumi un notikumi – tie ir arī procesi, kurus varam ieraudzīt tikai ilgākā laika termiņā un tikai tad, ja attālinām savu skatu un paskatāmies uz tiem kopsakarībās un kontekstā. Un
gribas cerēt, ka "Kontrapunkts" varētu būt šāda platforma sarunām – ne tik ļoti saspīlētām, ne tik ļoti šokējošām, bet par tēmām, kas ir klātesošas mūsu ikdienā.
Piemēram, par kultūras patēriņu: redzam pētījumus, ka kopš pandēmijas laika joprojām tas nav atgriezies iepriekšējā līmenī. Kāpēc tas tā ir? Kas to veicina? Vai cilvēkiem ir mainījušies paradumi, vai arī pie vainas ir ekonomiskā situācija? Vai, piemēram, bibliotēku jautājums:
ik pa laikam dzirdam, ka kādā novadā atkal tiek slēgta vai reorganizēta bibliotēka. Bet – ja paskatāmies, piemēram, uz ārvalstu pieredzi, redzam, ka bibliotēka ir pats tuvākais kultūras punkts, kultūrvieta jebkurā, pat pavisam mazītiņā vietā!
Kā mēs uz to raugāmies un kādu redzam bibliotēku lomu Latvijā? Vai, piemēram, zaļā domāšana: esmu bijusi vairākās konferencēs Eiropā, kur par to tiek runāts ļoti daudz – ka kultūras pasākumi bieži vien rada nepamatoti daudz atkritumu, un ir lietas, ko ikkatrs pasākuma vai festivāla organizators var darīt, lai kaut nedaudz uzlabotu šo situāciju."
Anete Ašmane-Vilsone arī uzskata: "Nedomāju, ka visas lietas ir iespējams mainīt, bet par tām aizdomāties un palūkoties uz tām citādi – to gan mēs varam."
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X