Latvijas Radio 3 "Klasika" 2022./2023. gada koncertsezonu atklāj ar starptautiski atzītās vijolnieces Elīnas Bukšas un pianista Rūdolfa Vanka koncertprogrammu "Šnitke. Bahs. Šostakovičs". Koncertu vada un ar mūziķiem sarunājas "Klasikas" programmu vadītāja Ilze Medne.

Programmā – Alfrēda Šnitkes "Svīta senā stilā", Johana Sebastiāna Baha Largo no Sonātes vijolei solo Domažorā BWV 1005 un Dmitrija Šostakoviča Sonāte vijolei un klavierēm Solmažorā op.134.

"Šī programma ir sava veida garīgās atjaunošanās seanss, kā no Josifa Brodska dzejoļa Post scriptum," uzsver Elīna Bukša. "Mums abiem ar Rūdolfu ļoti sāp pašreizējo notikumu attīstība un šajā programmā mēs gribam rast sava veida mierinājumu - ielūkoties pagātnē, uzdodot jautājumus un esot dialogā ar Šostakoviču un Šnitki. Tie ir komponisti, kuru balsis tika apklusinātas vairākkārt, bet kuru iekšējais spēks un drosme joprojām saviļņo pasauli. Un starp viņiem, protams,  Bahs – komponists, kuram pievēršamies brīžos, kad vēlamies attīrīt mūsu zemapziņas dzīles. Mūžīgā gaisma un cerība."

"Manā dzīvē Šostakovičs ir bijis klātesošs vienmēr," teic Rūdolfs Vanks. "Šķiet, ka viņa mūzikā ir viss – gan laikmetīgais un mūžīgais, gan intīmais un skarbi ilustratīvais. Vai pēc Baha ir kāds, kurš pietuvojies prelūdiju un fūgu ciklam tik elpu aizraujoši kā Šostakovičs? Vijolsonāte ir vēlīns komponista meistardarbs, kurš ir dziļi personīgs un drosmīgs savā stilistikā. Šeit līdzās pastāv gan dodekafonija, kuru strauji var nomainīt neoklasicisms un slēpts romantisms, ass sarkasms un dvēseles rezignācija. Tā ir neaptverama drosme – ko  tādu uzrakstīt."

Līdz gadumijai Latvijas Radio 3 "Klasika" Latvijas Radio 1. studijā ieplānojusi šādus koncertus:

10. oktobrī pulksten 18.00 dziedātāji Viktorija Pakalniece, Mihails Čuļpajevs un pianiste Agnese Egliņa piedāvās neparastu, Latvijā nedzirdētu kamermūzikas repertuāru: dzirdēsim Aleksandra Mosolova un Rodiona Ščedrina asprātīgās miniatūras – vienā no tām par teksta pamatu ņemti citāti no avīzēm, otrā – tradicionālie skaņu nosaukumi. Latvijā pirmo reizi skanēs amerikāņu komponista Džeika Hegija poētiskais dziesmu cikls Natural Selection un angļu autora Rodžera Kiltera reti atskaņotās "Četras dziesmas ar Šekspīra vārdiem".

21. novembrī pulksten 18.00 sadarbībā ar Latvijas Komponistu savienību notiks Starptautiskā meiteņu kora kompozīciju konkursa fināls, kurā Rīgas Doma meiteņu koris Tiara tā mākslinieciskās vadītājas un diriģentes Airas Birziņas vadībā atskaņos konkursa godalgotos darbus. Tie ir Zuzannas Kozejas (Zuzanna Koziej) Laus Trinitati, Renātes Stivriņas Ave Maris Stella, Sabīnas Šmuki (Sabina Schmuki) Ave Terra, Alfrēda Momotenko-Levicka (Alfred Momotenko-Levitsky) When You ask me. Konkursu rīko Latvijas Komponistu savienība, Starptautiskās laikmetīgās mūzikas biedrības (ISCM) Latvijas sekcija un tā mērķis ir aicināt komponistus visā pasaulē radīt jaundarbus meiteņu korim, iepazīt kora rakstības specifiku un paplašināt kora mūzikas repertuāru.

18. decembrī pulksten 16.00 Eiroradio Ziemassvētku dienas ietvaros uzstāsies dziedātāja Aija Vītoliņa un ansamblis "Brokastis četratā" – flautists Andis Klučnieks, pianists Mārtiņš Zilberts, kontrabasists Jānis Stafeckis un sitaminstrumentālists Aivars Krastiņš. Skanēs radoši aranžēta klasika, latviešu tautasdziesmas un Ziemassvētku melodijas.