Pirmdien, 15. jūnijā, pulksten 18.00 Latvijas Radio 1. studijā ar klarnetista Egīla Šēfera un pianista Toma Ostrovska koncertu noslēgsies Latvijas Radio 3 “Klasika” rīkotā cikla “Viens pats studijā” pavasara sezona, kuras ietvaros kopumā būs izskanējuši apaļi desmit dzīvie tiešraides koncerti.

“Visbūtiskākā atziņa – kultūra cilvēkiem tieši šajā laikā bija un ir nepieciešama kā vēl nekad, lai mēs nekļūtu līdzīgi tiem objektiem, ap ko tagad intensīvi čubināmies dārzos,” uzsver “Klasikas” direktore Gunda Vaivode.

“Esam ļoti priecīgi, ka šie koncerti, kas skanējuši gan “Klasikas” ēterā, gan videotiešraidēs mūsu Facebook lapā un sabiedrisko mediju portālā lsm.lv, bet vēlāk izvietoti “Klasikas” digitālajā koncertzālē tīmekļa vietnē YouTube, guvuši milzumplašu klausītāju atsaucību gan Latvijā, gan citviet pasaulē.”

Zīmīgi, ka cikla pirmais koncerts, kurā, Gundas Vaivodes uzrunāts, ar Dailes teātra simtgadei veltītu soloprogrammu uzstājās Maestro Raimonds Pauls, izskanēja Otrajās Lieldienās – brīdī, kad valstī valdošās ārkārtējās situācijas dēļ nenotika neviens dzīvais koncerts, tādējādi raisot labvēlīgu ažiotāžu klausītājos un plašsaziņas līdzekļos, izpelnoties nomināciju sabiedrisko mediju balvai “Kilograms kultūras” un lepojoties ar rekordlielu sasniegto auditoriju “Klasikas” Facebook lapā – kopumā 135 252 lietotāji!

“Lieliski tīmekļa statistikas rādītāji ir arī pārējiem šī cikla koncertiem, un kur nu vēl tie daudzie tūkstoši klausītāju, kas “Klasiku” bauda lineārajā ēterā un kuru mīlestību un uzticību šajā laikā izjūtam jo spēcīgi, saņemot gan sajūsmas pilnus zvanus, gan uzmundrinošus e-pastus.

Bet patiesībā mēs savu profilu neesam mainījuši, vienīgi intensificējuši, par ko milzīgs paldies šī cikla producentei Annai Veismanei,” atzīmē “Klasikas” direktore.

“Koncerti, kuros spēlē tikai viens vai divi mūziķi, bija vienīgā alternatīva, kā ārkārtējās situācijas apstākļos iespējams muzicēt, ievērojot nepieciešamo distancēšanos,” cikla “Viens pats studijā” idejas dzimšanu atceras koncertu producente Anna Veismane.

Viņa arī norāda – visi iepriekš plānotie pavasara koncerti valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ tikuši atcelti vai pārcelti, tāpēc viss bijis jāpārplāno no jauna:

“Šobrīd Latvijas Radio ir piemērota infrastruktūra, lai ne tikai pārraidītu izcilu skaņu, bet arī nodrošinātu augstvērtīgu video tiešraides kvalitāti –

bija skaidrs, ka koncertiem jānotiek bez publikas un studijā būs tikai mākslinieks un koncerta vadītājs, bet attālināti strādās tehniskā komanda, kas ļoti rūpīgi sekojusi visām obligātajām higiēnas prasībām.

Liels paldies skaņu režisoriem Modrim Bērziņam, Varim Kurmiņam un Normundam Slavam, skaņu inženieriem Augustīnam Dellem, Ivo Tauriņam un Pāvelam Mališkinam, video režisoriem Mikam Jeluškinam un Markam Dmitrukam, video operatoriem Rebekai Rozentālei un Danielam Joffem – viņi ir ļoti atbildīga un uzticama komanda, uz kuru var paļauties arī ārkārtas apstākļos. Tāpēc arī šajā laikā esam spējuši turpināt labi iesākto studijas koncertu tradīciju. Sirsnīgs paldies arī Valsts kultūrkapiāla fondam, kas šajā laikā reaģējis ļoti elastīgi, ļaujot variēt koncertu programmas un datumus. Daļu no pavasarī plānotajem koncertiem – piemēram, pianista Daumanta Liepiņa un vijolnieka Jevgēņija Čepovecka, tāpat arī džeza dziedātājas Lauras Polences iznācienu – īstenosim rudenī.”

Cikla “Viens pats studijā” uzmanības centrā lielākoties bijuši pianisti.

“Par koncertsērijas lokomotīvi kļuva “Klasikas” direktores Gundas Vaivodes rosinātā ideja ciklu atklāt ar Maestro Raimonda Paula solokoncertu – veltījumu Dailes teātra simtgadei. Ārkārtīgi lielā klausītāju atsaucība mudināja neapstāties un koncertus rīkot katru pirmdienu,” stāsta Veismane.

Pēc aizvadītajiem deviņiem koncertiem Anna Veismane novērojusi: “Mākslinieki atzīst, ka klausītāju klātbūtnes viņiem ļoti pietrūkst. Tomēr iespēja muzicēt Latvijas Radio, kas nodrošina lielisku skaņas un vizuālo kvalitāti, iedvesmojusi un atbalsījusi gan pašus māksliniekus, gan snieguši klausītājiem tik nepieciešamo kultūras saikni. Pārsteidzoši, cik dažādi katram pianistam skan klavieres, cik atšķirīga noskaņa ir katrā koncertā – par to paldies profesionālajiem un reizē iejūtīgajiem Latvijas Radio 3 “Klasika” programmu vadītājiem.”

Divu mēnešu laikā cikla “Viens pats studijā” ietvaros kopumā būs izskanējuši desmit koncerti: Latvijas Radio koncertstudijā uzstājušies pianisti Agnese Egliņa, Edgars Cīrulis (kopā ar mākslinieci Kristīni Kutepovu), Vestards Šimkus, Reinis Zariņš un Ventis Zilberts, kā arī Londonā mītošie mūziķi – dziedātājs Pauls Putniņš un Diāna Ketlere, kurus ārkārtas situācija atvedusi uz Latviju.

Savukārt tiešraidē no Rīgas Doma baznīcas pirmo reizi ne tikai dzirdējām, bet arī vērojām ērģelniekus Vitu Kalnciemu un Aigaru Reini.

Cikla noslēgumā 15. jūnijā sekosim klarnetista Egīla Šēfera un pianista Toma Ostrovska saspēlei Latvijas Radio 1. studijā.