Sagaidot Starptautisko Džeza dienu, kas 30. aprīlī tiek svinēta ne tikai visos pasaules kontinentos, bet pat kosmosā, un ik gadu to, saprotams, atzīmē arī Latvijas Radio 3 – Klasika, 29. aprīlī šo notikumu Latvijas Radio 1. studijā svinīgi ieskandina brīnišķīgais zviedru trombona spēles virtuozs, dziedātājs un komponists Nilss Landgrēns un "Lielās mūzikas balvas 2023" ieguvējs Latvijas Radio bigbends.

Skan Leonarda Bernsteina, Pola Saimona, Džimija Veba (Webb), Mārvina Gaja (Gaye), Džo Sempla (Sample), Jūdžina Makdaniela (McDaniels), Volfganga Hafnera, Stinga un Nila Landgrēna kompozīcijas.

Koncertu vada un ar mūziķiem sarunājas Latvijas Radio 3 – Klasika programmu vadītāja Anete Ašmane-Vilsone. Koncerta producente - Anna Veismane.

 

NILSS LANDGRĒNS ir ievērojamākais zviedru trombonists, dziedātājs un džeza mūziķis. Viņa karjera nu jau ilgst vairākas desmitgades, un viņš ieguvis atzinību arī uz starptautiskās džeza skatuves. Būdams labi pazīstams ar savu unikālo un dzīvīgo spēles stilu, viņš sadarbojies arī ar vairākiem atzītiem māksliniekiem, īpaši kopā ar savu grupu "The Funk Unit", un ir izdevis virkni albumu, kas atspoguļo viņa daudzpusību. Pasaulei šis mūziķis zināms arī kā "vīrs ar sarkano tauri" (The Man with the Red Horn) viņa īpašā metāliski sarkanās krāsas trombona dēļ.

"Mūzikai nav robežu; mūzika ir brīvība," – tā savas dzīves vislielāko aizraušanos raksturo pats Landgrēns. 2002. gadā par izcilu ieguldījumu zviedru džeza mūzikas popularizēšanā visā pasaulē viņš saņēma prestižo Tora Ērlinga balvu.

Izcilais mūziķis vairākas reizes bijis Berlīnes džeza festivāla mākslinieciskais vadītājs, ir ilggadējs festivāla “JazzBaltica” mākslinieciskais direktors un nu – arī Zviedrijas sabiedriskā radio džeza kanāla mākslinieciskais direktors.

Latvijas Radio bigbends šogad novērtēts ar Lielo mūzikas balvu kategorijā "Par izcilu sniegumu gada garumā". Kolektīvs dibināts 1966. gadā kā Latvijas PSR Televīzijas un radio estrādes orķestris. 1996. gadā vienīgais profesionālais džeza orķestris Latvijā tika likvidēts.

Pēc 16 gadu ilga pārtraukuma, 2012. gada nogalē, svaigu ideju un spēku pārņemts, Latvijas Radio bigbends atdzima. Latvijas džeza orķestra pārdzimšanu jaunā kvalitātē uzņēmās izcilie latviešu džezmeņi: pats Maestro Raimonds Pauls, Māris Briežkalns un Kārlis Vanags!

Atjaunotā Latvijas Radio bigbenda pirmā uzstāšanās bija kopā ar vienu no pasaules vadošajiem džeza vokālistiem Kurtu Elingu un itāļu džeza dīvu Robertu Gambarīni.

Kopš tā brīža bigbends spēlējis ar tādiem spožiem mūziķiem kā Džeimss Morisons, Šīmuss Bleiks, Rendijs Brekers, Kurts Rozenvinkels, Mariuss Nesets, Džodžo Maijers, Ričards Bona, Maikls Pipokinju, Rūtija Fostere, Diāna Šūra un daudzi citi.

​Latvijas valsts simtgadē ar izpārdotiem koncertiem un stāvovācijām Latvijas Radio bigbends tika uzņemts prestižajās ASV koncertzālēs – Džona F. Kenedija Skatuves mākslas centrā Vašingtonā un Linkolna centrā Ņujorkā. Kopā ar Rendiju Brekeru bigbends uzstājās festivālā Jazz Baltica Vācijā.