Ar ilgiem aplausiem un skaļām ovācijām Latvijas Radio 1. studijā izskanējis vēl viens skaists notikums "Klasikas" rīkoto koncertu sērijā, par kuru godam nopelnīta Latvijas Radio "Gada balva 2022" kategorijā "Labākais muzikālais raidījums 2022"!

Šoreiz tas ir īpašais Starptautiskās Džeza dienas koncerts, kurā ar džeza un akadēmiskās mūzikas iedvesmotu koncertprogrammu uzstājas Toma Rudzinska kvartets (Toms Rudzinskis Quartet). Koncertu vada un ar mūziķiem sarunājas "Klasikas" programmu vadītāja Anete Ašmane-Vilsone.

Īpaši Džeza dienai komponētās Toma Rudzinska oriģinālkompozīcijas pirmatskaņo starptautiski pazīstami mūziķi: kvarteta sastāvā līdzās pašam saksofonistam Tomam Rudzinskim muzicē japāņu izcelsmes beļģu džeza un akadēmiskās klaviermūzikas zvaigzne Alekss Kū (Alex Koo), itāļu kontrabasists Igors Spalati (Igor Spallati), kurš ir viens no aktīvākajiem Berlīnes džeza skatuves pārstāvjiem, kā arī godalgotais latviešu džeza un ritmiskās mūzikas bundzinieks Ivars Arutjunjans.

Toma Rudzinska kvartets klausītājiem piedāvā emocionāli un enerģētiski piesātinātu performanci, atstājot daudz vietas improvizācijai un negaidītajam.

"Mums kā džeza un ritmiskās mūzikas pārstāvjiem šī programma nozīmē aizraujošu iespēju interesantos un spēcīgos ritmos ielikt dažādus 20. gadsimta akadēmiskajai mūzikai raksturīgus harmoniskus un melodiskus konceptus," par jauno programmu stāsta Toms Rudzinskis. "Ņemot vērā visu mūziķu profesionalitāti un dziļās saknes akadēmiskajā un improvizētajā mūzikā, mums, mūziķiem, tā būs iespēja balansēt starp precīzi izrakstītām tēmām un brīvu improvizāciju, ritmam kalpojot kā atsevišķai valodai ar savu tradīciju un saknēm, meklējot jaunas instrumentu tembrālās iespējas. Ritma atkārtojumi un daudzslāņainā melodiskā pieeja klausītājiem ļaus saplūst ar mūziku un uztvert to fiziskā līmenī, izdzīvojot dažādu ritmu un tekstūru evolūciju un metamorfozi."

Koncerta norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Pēc koncerta Latvijas Radio 1. studijā Toma Rudzinska kvartets uzstāsies arī Kuldīgā, Liepājā, Tallinas ielas kvartālā Rīgā un Mazmežotnes muižā, bet maija pirmās nedēļas noslēgumā Latvijas Radio ierakstu studijā notiks ierakstu sesija: jauno mūziku skaņu platē izdos pašmāju džeza mūzikas ierakstu izdevniecība "Jersika Records".

Toma Rudzinska kvartets (Toms Rudzinskis Quartet) izveidots 2011. gadā. Ar nosaukumu "Rudzinskis" tas izdeva debijas albumu "ABRA", iegūstot mūzikas kritiķu augstu novērtējumu un nominācijas balvai "Zelta mikrofons" kategorijā "Labākais džeza vai fanka mūzikas albums".

Albums Space Big Band, kas tapis kopā ar dāņu džeza mūziķi Kenetu Dālu Knudsenu, 2022. gadā tika nominēts Dānijas Džeza mūzikas balvai. Kvartets ir visplašāk koncertējušais Toma Rudzinska sastāvs, savā darbībā iekļaujot arī meistarklašu pasniegšanu dažādās mūzikas augstskolās un vidusskolās Latvijā un ārpus tās (Berlīnē, Olborgā) un piedalīšanos dažādos festivālos. 

Conservatorium van Amsterdam absolvents Toms Rudzinskis ir viens no Baltijas vadošajiem džeza saksofonistiem un komponstiem. Vairāku starptautisku konkursu laureāts. Viņš pārstāv mūsdienu Latvijas džeza mūziķu paaudzi Eiropā. Līdzās aktīvai koncertdarbībai izdevis vairākus albumus, kas nominēti mūzikas ierakstu gada balvai "Zelta mikrofons". Berlīnē ieskaņotais mūsdienu džeza bigbenda albums Space Big Band saņēmis Latvijas un Dānijas Mūzikas gada balvas nominācijas, iekļauts Lufthansa un Quatar Airlines lidojumu mūzikas izlasē un European Jazz Media Chart, kā arī atskaņots ar bigbendiem Vācijā, Dānijā un Latvijā. Šobrīd līdzās aktīvai komponēšanas un koncertēšanas darbībai Toms Rudzinskis ir pedagogs Ventspils Mūzikas vidusskolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Japāņu izcelsmes beļģu pianists un komponists Alekss Kū raksturots kā drosmīgs novators un uzlecoša zvaigzne džeza un klavieru pasaulē. Viņa albumu Appleblueseagreen ar amerikāņu džeza ikonām Ralfu Alesi un Marku Tērneru atzinīgi novērtējis žurnāls Downbeat Jazz Magazine, un tas iekļauts 2019. gada labāko albumu sarakstā ar norādi "Satriecoši oriģināls". Alekss mācījies Amsterdamā un Kopenhāgenā, kā arī Ņujorkas Universitātes Šteinharda Kultūras skolā (Steinhardt School of Culture). Ieguvis Fulbraita balvu, BAEF mūzikas stipendiju. Pašlaik pasniedz džeza klavierspēli LUCA Mākslas skolā Beļģijā.

Igors Spalati (Igor Spallati) ir itāļu džeza un roka basists, studējis Džeza instititūtā Berlīnē, 2011. gadā ieguvis Savojas džeza ekselences balvu (Savoy Award of Excellence). Sadarbojies ar tādiem mūziķiem kā Maiks Ričmonds (Richmond), Dado Moroni, Pjetro Tonolo, Freds Heršs, Džo Čembers (Chambers) un uzstājies džeza festivālos Jazz Baltica un Umbria Jazz. Igors spēlē arī mežragu un kopā ar Itāļu roka grupu Fleshgod Apocalypse ierakstījis albumu Labyrinth (2013). Mūziķis spēlē arī apvienībā Quintett.

Ivars Arutjunjans ir bundzinieks, kas lielākoties darbojas ar džeza un improvizētu mūziku. Komponējis, pasniedzis meistarklases un radoši darbojies Kopenhāgenā, Berlīnē, Parīzē, bet šobrīd ir atgriezies Latvijā un ļoti aktīvi strādā pie sevis pilnveidošanas kā instrumentālists un komponists. Pēdējo gadu laikā viņam bijusi iespēja uzstāties ar džeza leģendām un izciliem pasaulē atzītiem mūziķiem kā, piemēram, Gregs Osbijs (Osby), Šeimuss Bleiks (Blake), Logans Ričardsons (Richardson) un Džordžs Gerzons (Garzone) ASV, Jesse van Rulers (Ruller) Nīderlandē, Karstens Dāls (Dahl), Tomass Franks (Franck) Dānijā un ļoti daudziem citiem. Ivars uzstājies tādās prestižās koncertzālēs kā Elbas filharmonija Hamburgā, Konzerthaus Berlīnē, Concertgebouw Amsterdamā, Bimhuis Amsterdamā un vēl citās, muzicējis neskaitāmos festivālos: Copenhagen Jazz Festival (Kopenhāgena, Dānija), XJazz Festival (Berlīne, Vācija), Krokus Jazz Festival (Polija), Jazz Jantar (Polija), International Festival de jazz de Badajoz (Spānija), Jimmy Glass Jazz Festival (Valencija, Spānija), Alfa Jazz Festival (Ļviva, Ukraina), Duc des Lombards (Parīze, Francija), Jazzhus Montmartre (Kopenhāgena, Dānija), Fasching (Stokholma, Zviedrija).