Latvijas Radio 1. studijā izskanējis "ISCM Latvija" un Latvijas Komponistu savienības rīkotā meiteņu kora kompozīciju konkursa fināls, kurā uzstājas viens no pasaules vadošajiem meiteņu koriem – Rīgas Doma meiteņu koris Tiara diriģentes un mākslinieciskās vadītājas Airas Birziņas vadībā. Šis koncerts bija īpaši pacilājošs, jo koris nesen atgriezies no Spānijas, kur ieguvis pirmo vietu 53. Starptautiskajā Tolosas koru konkursā bērnu koru kategorijā!

Koncertā skan četras konkursa fināla dziesmas: Zuzannas Kozejas (Koziej, Polija) Laus Trinitati (ar Bingenes Hildegardes vārdiem), Renātes Stivriņas Ave Maris Stella (Latvija), Sabīnas Šmuki (Schmuki, Šveice) Ave Terra, Alfrēda Momotenko-Levicka (Momotenko-Levitsky, Nīderlande) When You ask me, latviešu komponistu Jēkaba Jančevska un Ērika Ešenvalda kormūzika, kā arī īpaši korim Tiara veltītie skaņdarbi, kas pirmatskaņojumu piedzīvoja šī gada jūnijā, kora 25 gadu jubilejas koncertā Latvijas Universitātes Lielajā aulā.

Fināls noskaidrojis uzvarētājus:

I vieta - netiek piešķirta
II vieta - Zuzanna Kozeja (Zuzanna Koziej) - Laus Trinitati (Bingenas Hildegardes vārdi)  (Polija)
III vieta - Renāte Stivriņa - Ave Maris stella (Latvija/Polija)
III vieta - Sabīna Šmuki (Sabina Schmuki) - Ave Terra (Šveice)
III vieta - Alfrēds Momotenko-Levickis (Alfred Momotenko-Levitsky) (mūzika un vārdi) - When You ask me (Nīrderlande)    

"Starptautiskā laikmetīgās mūzikas biedrība (ISCM The International Society for Contemporary Music) 2023. gadā svinēs savas pastāvēšanas simtgadi, tādēļ trīs ISCM lokālās sekcijas – Šveices, Basku zemes un Latvijas – pārstāvji katrs savā valstī organizē kompozīciju konkursus," atklāj "Klasikas" mūzikas ierakstu un koncertu producente Anna Veismane. "Šī konkursa mērķis ir aicināt komponistus visā pasaulē radīt jaundarbus meiteņu korim, iepazīt kora rakstības specifiku un paplašināt kora mūzikas repertuāru. Konkursa pirmajā kārtā kopumā tika iesniegtas 25 oriģinālkompozīcijas četrbalsīgam meiteņu korim a cappella no Latvijas, Lietuvas, Polijas, Somijas, Nīderlandes, Austrijas, Itālijas, Šveices, Izraēlas un ASV, bet žūrijas darbā aicināta piedalīties diriģente Aira Birziņa, komponisti Uģis Prauliņš un Ēriks Ešenvalds."

Rīgas Doma meiteņu koris Tiara diriģentes Airas Birziņas vadībā šobrīd ir viens no spilgtākajiem Latvijas mūzikas kolektīviem un viens no vadošajiem meiteņu koriem pasaulē, vairākkārtējs starptautisko koru konkursu uzvarētājs, kas uzlūkojams kā radoša laboratorija daudzām jaunām muzikālām idejām.

Nesenākais kora sasniegums ir iegūtā pirmā vieta bērnu koru kategorijā 53. Starptautiskajā koru konkursā Tolosā, kas no 28. oktobra līdz 1. novembrim norisinājās Spānijā. Līdzās dalībai prestižajā konkursā meiteņu koris Tiara sniedza sešus koncertus dažādās Spānijas pilsētās.

Par kora dibināšanas gadu tiek uzskatīts 1997. gads: tieši tad sākās rosīga un aktīva koncertdzīve un piedalīšanās Rīgas Doma dievkalpojumos. Kopš dibināšanas koris audzis un mainījies: šobrīd tajā dzied visas Rīgas Doma kora skolas meitenes no 3. līdz 9. klasei. No 1997. līdz 2000. gadam kora diriģente bija Gunta Birziņa, bet kopš 2000. gada kori vada diriģente Aira Birziņa.

2022. gada augustā koris Tiara piedalījās Latvijas un Nīderlandes kopražojuma filmas The Book of Everything uzņemšanā (režisore Ineke Houtmane), bet šī gada 2. jūnijā ar koncertu Latvijas Universitātes Lielajā aulā tika atzīmēta kora 25 gadu dzimšanas diena.

Meiteņu kora Tiara balsis skan arī albumā Women Warriors: The Voices of Change, kas 2022. gada aprīlī saņēma Grammy balvu kategorijā "Labākā klasiskās mūzikas izlase" (Best Classical Compendium Album).

Koris Tiara bieži tiek aicināts pārstāvēt Latviju dažādos starptautiskos kormūzikas notikumos: 2019. gadā Tiara bija īpaši uzaicināto bērnu koru vidū pirmajā Gondwana Pasaules koru festivālā Sidnejā un Kērnsā (Austrālijā), uzstājoties arī pasaulslavenajā Sidnejas operā. Savukārt 2017. gadā Tiara pārstāvēja Latviju 11. Pasaules kormūzikas simpozijā Barselonā, Spānijā.

Meiteņu kora repertuārs ir plašs un daudzveidīgs – programmās vietu rod latviešu tautasdziesmu apdares un oriģināldziesmas, senā mūzika, klasicisma, romantisma skaņdarbi, kā arī mūsdienu mūzika un pirmatskaņojumi. Jāatzīmē nesenākie kora izdotie kompaktdiski "Caur sidraba birzi gāju" (2019) un "Ziemas dziesmas" (2018), kuros ierakstīti daudzi tieši Tiara komponētie latviešu komponistu skaņdarbi.

Kora darbībā nozīmīgu vietu ieņem dažādi radošie projekti, izrādes, oriģinālprogrammas – nesenākais notikums ir Kanādā dzīvojošā latviešu komponista Imanta Ramiņa operas "Lakstīgala" pirmuzvedums Latvijā 2018. gada nogalē, kas tika nominēts arī "Lielajai mūzikas balvai 2018" kategorijā "Gada uzvedums".