Latvijas Radio 1. studijā - Kremerata Lettonica  programmā “Fūgas māksla”.

Pandēmijas laikā, vijolnieka Gidona Krēmera iedvesmots, izveidojās jauns ansamblis Kremerata Lettonica. Tie ir visi Latvijā esošie kameroķestra Kremerata Baltica mūziķi: vijolniece un atskaņojuma vadītāja Madara Pētersone, vijolnieces Zane Kalniņa, Alīna Vižine un Marija Strapcāne, altistes Jevgēnija Frolova un Katrīna Anna Pelnēna, čellisti Pēteris Čirkšis un Kristers Šīmanis, kontrabasisti Kristaps Pētersons un Jurijs Gavriļuks.

Koncertu vada un ar mūziķiem sarunājas Ilze Medne.

Kremerata Lettonica ieilgušajā pandēmijas laikā nolēma sevi izaicināt un apgūt neikdienišķu un sarežģītu repertuāru – fūgas.

Interesanti, ka latīņu valodā ‘fuga' nozīmē ‘lidojums’, tamdēļ ansamblis aicina klausītājus izzināt fūgas, kas tapušas divu gadsimtu garumā un doties kopīgā lidojumā.

Johans Sebastiāns Bahs ir viens no izcilākajiem fūgas meistariem, tādēļ “Fūgas māksla” ir šīs programmas centrā. Ludviga van Bēthovena sonātēs, stīgu kvartetos un simfonijās bieži sastopam fūgas, fugettas, tomēr “Lielā fūga” op. 133 ir ļoti izvērsts, laikmetam neierasti drosmīgs, emocionāli intensīvs darbs. Fēliksa Mendelszona Fūga stīgu kvartetam Mibemolmažorā op. 81 nr. 4 ir jaunības gadu darbs. Komponists iedvesmojies no Bēthovena pēdējiem stīgu kvartetiem, bet viņa fūga ir jauneklīga un gaisīga. Arī Edvarda Grīga Fūga faminorā stīgu kvartetam ir rakstīta jaunības gados, taču tās raksturs ir satraukts, enerģisks, pilnīgs pretstats Mendelszona Mibemolmažora fūgas gaišumam.

Roberts Šūmanis par “Sešām fūgām ērģelēm vai pedālflīģelim par BACH tēmu” vēstulē Fēliksam Mendelszonam rakstījis: “Man pašam šķiet diezgan mistiski un brīnišķīgi, ka gandrīz katrs motīvs, kas izkristalizējas manī, sevī ietver daudzšķautņainu kontrapunktu kombināciju potenciālu.” Astora Pjacollas “Tango četriem” ir vienīgais darbs programmā, kas nav fūga, bet koncertprogrammas izskaņā tas emocionāli uzlādēs ar tango juteklisko un ritmisko noskaņu. Stīgu kvartetam oriģinālā rakstītie opusi skanēs pārlikumos stīgu nonetam.