Dziedātāja Gunta Gelgote, flautists Giedrjus Gelgots (Giedrius Gelgotas), čellists Ēriks Kiršfelds un pianiste Aija Kuzmane Latvijas Radio 1.studijā piedāvā jaunu koncertprogrammu “Variācijas par tautasdziesmu”.

Skan latviešu komponistu dažādiem kameransambļu sastāviem komponēta mūzika, kuru caurstrāvo latviešu tautasdziesmu motīvi. Volfganga Dārziņa un Jāņa Mediņa mūzikā tautasdziesmas uzmirdz klasiskās saskaņās, bet kā alūzijas tās var saklausīt Romualda Kalsona, Pētera Plakida, Paula Dambja, Viļņa Šmīdberga, Indras Rišes, Imanta Zemzara, Mārtiņa Viļuma, Gundegas Šmites, Līgas Celmas-Kursietes oriģinālmūzikā un tautasdziesmu apdarēs.

Guntas Gelgotes un Ģiedrjus Gelgota mītnes zeme ir Lietuva, tādēļ kā draudzīgs akcents programmā ir lietuviešu tautasdziesma Mārtiņa Viļuma apdarē. Tieši šim sastāvam – balsij, flautai, čellam un klavierēm – komponists Kristaps Pētersons veidojis vairākus Volfganga Dārziņa tautasdziesmu apdaru pārlikumus. Pētera Vaska “Trīs latviešu tautasdziesmas” izdotas apgādā Schott, taču nav ierakstītas. Jāpiezīmē, ka daudzi skaņdarbi LR tiek ieskaņoti pirmoreiz.

Dziedātāja un koncerta idejas autore Gunta Gelgote:

“Pērn pavasarī ap šādu laiku, kad karantīna likās nospiedoša, pēkšņi radās milzīga vēlme remdēties latviešu tautasdziesmās. Dziedāju sev zināmās dziesmas, ņēmu tautasdziesmu grāmatu klēpī, šķīru un dziedāju. Tad atminējos, ka mājās pūrā stāv P. Vaska un I. Zemzara apdares, kuras sen vēlējos atskaņot. Dziesmas teju pašas savijās viena ar otru.”

“Variācijas par tautasdziesmu” iecerēts kā vienots stāsts, kuru kopā saista LR3 “Klasika” programmu vadītājas Ilzes Mednes sarunas ar mūziķiem.

Soprāna Guntas Gelgotes uzmanības lokā ir dažādu žanru un tematikas vokālā mūzika – gan operlomas, gan kamermūzika. Latvijas Nacionālajā operā Gunta Gelgote pārtapusi par meiteni Sofiju Ž. Masnē operā “Verters”, Papagenu V.A. Mocarta operā “Burvju flauta”, pusaugu puiku Oskaru Dž. Verdi “Masku ballē”. Dziedātāja lieliski iejūtas laikmetīgās mūzikas skaņurakstos. Latvijā pazīstam Guntas Gelgotes, saksofonista Arta Sīmaņa un ērģelnieces Kristīnes Adamaites saskanīgo trio, kas 2008. gadā tika izvirzīts Lielajai mūzikas balvai nominācijā “Gada koncerts”. Gunta Gelgote ir “Lielās mūzikas balvas 2009” laureāte kategorijā “Gada debija”. Šobrīd Gunta dzīvo Viļņā, ir Lietuvas Nacionālās operas un baleta teātra viessoliste, kur viņas lomas ir Adele J. Štrausa “Sikspārnī”, Kunigunda L. Bernstaina operetē “Kandids” un citas.

Giedrjus Gelgots ir Lietuvas Nacionālā simfoniskā orķestra flautu grupas koncertmeistars, flautas spēles docētājs Kauņas Vītauta Dižā universitātē. G. Gelgots studējis Londonas un Vīnes mūzikas augstskolās, dibinājis Lietuvas flautu kvartetu (Lithuanian Flute Quartet) un Sv. Kristofera Pūšaminstrumentu kvintetu (St. Christopher Woodwind Quintet) un bieži uzstājas gan kā solists, gan kameransambļu dalībnieks. Mūziķis ieskaņojis albumus Lietuvas Nacionālajā Radio, spēlējis kopā ar Lietuvas Valsts simfonisko orķestri, Sv. Kristofera orķestri, kā solists pirmatskaņojis daudzus lietuviešu komponistu darbus flautai, kas veltīti tieši viņam. Uzstājies Eiropā, ASV, Japānā, apbalvots ar Lietuvas Republikas un Viļņas pilsētas pateicības rakstiem.

Čellists Ēriks Kiršfelds ir Liepājas Simfoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistars, bijis ilggadējs Kremerata Baltica čellu grupas koncertmeistars, spēlējis orķestrī Sinfonietta Amsterdam, ir JVLMA docētājs. Ieguvis Latvijas “Lielo mūzikas balvu 2009” par izcilu darbu ansamblī. Aktīvi koncertē gan kā solists, gan dažādos kameransambļos. Veicis daudzus ieskaņojumus Latvijas Radio. Ēriks Kiršfelds ir Spīķeru stīgu kvarteta dalībnieks, ierakstu nama Wergo paspārnē Spīķeru kvartets ieskaņojis visus Pētera Vaska stīgu kvartetus.

Pianiste Aija Kuzmane ir koncertmeistare un klavierspēles skolotāja PIKC NVM Emīla Dārziņa mūzikas skolā un Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolā, kā arī koncertmeistaru klases pedagogs Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. Paralēli pedagoģiskajam darbam regulāri muzicē dažādu kameransambļu sastāvos. Sadarbojas ar dziedātājiem Guntu Gelgoti, Krišjāni Norveli, Rihardu Milleru un Steinu Skjervoldu (Norvēģija, Lietuva). 2020. gadā saņēmusi Pētera Plakida kamermūzikas balvu.