Ar kvarteta MŌD uzstāšanos Latvijas Radio 1. studijā "Klasika" atklāj jauno koncertsezonu!

Pirms gada dibinātajā ansamblī apvienojušies četri spilgti jaunās paaudzes mūziķi: obojiste un Andra Nelsona vadītā Leipcigas Gewandhaus simfoniskā orķestra angļu raga soliste Amanda Tauriņa, flautiste Egija Sproģe, saksofoniste Paulīna Piteņko un pianists Aleksandrs Kalējs. Koncertu vada un ar mūziķiem sarunājas muzikoloģe Ilze Medne.

"Mūsu četrotnei ir daudz saistību," stāsta Amanda Tauriņa. "Piemēram, es ar Aleksandru trīs gadus kopā mācījos Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. Paulīnu pazīstu kopš 10 gadu vecuma, kad kopā spēlējām pūtēju orķestros, vēlāk kopā mācījāmies Cīrihē. Aleksandrs spēlējis dažādos projektos kopā ar Egiju. Man šķiet, arī mēs ar Egiju bērnībā esam spēlējušas kopā, bet nebijām īsti vēl tolaik pazīstamas. Tā mēs visi satikāmies. Iniciatori īstenībā bija Aleksandrs un Paulīna, kas izdomāja, ka mēs esam forši draugi un forši cilvēki, un gribas spēlēt kopā – kāpēc ne? Mums svarīgāk, ka esam draugi un mums patīk strādāt kopā, nevis tas, kā šie instrumenti saskan. Es šobrīd dzīvoju Leipcigā, Paulīna dzīvo un mācās Lucernā, Egija un Aleksandrs ir Latvijā. Bet ik pa laikam mēs atbraucam. Tas ir vēl viens labs iemesls atbraukt mājās, jo jāspēlē ar kvartetu."

Koncerta programmā šim sastāvam pielāgotās versijās izskan Kloda Debisī "Fauna diendusa", fragmenti no Igora Stravinska baleta "Svētpavasaris" un Žana Mišela Damāza kvartets, kā arī latviešu komponistu jaundarbi – Andra Vecumnieka "I.S. vs C.D" un Raivja Misjuna "Vasaras vidus kontrapunkts".

Ansambļa nosaukums MŌD lībiešu valodā asociējas ar zemi, augsni un pamatu. Ansamblis  tā  sajūt savu misiju – cienot pagātni, vērt durvis nākotnei.

MŌD dalībniekus vieno gan Latvijas mīlestība, gan interese par jaunu skaņu pasauli: dažādo flautu, obojas, angļu raga, saksofonu un klavieru saspēle atklāj vēl nebijušas tembrālas krāsas, kas mūsu komponistus iedvesmojušas radīt jaunus darbus!

Koncerta norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

Rudens koncertsezonā plānoti vēl trīs "Klasika" rīkotie koncerti.

16. oktobrī pulksten 18 Latvijas Radio 1. studijā atzīmēsim dziedātājas Ilonas Bageles apaļo jubileju: jaunajā koncertprogrammā "Tautasdziesma" kopā ar jubilāri uzstāsies čelliste Inga Ozola, pianists Madars Kalniņš, basists Andris Grunte un sitaminstrumentālists Artis Orubs.

Šī gada 18. novembrī apritēs 100 gadu kopš Mazirbē iesvētīts Līvu karogs, tādēļ 13. novembrī pulksten 18 Latvijas Radio 1. studijā "Klasika" piedāvās koncertprogrammu "Seļļizt nemē mēg / Tādi kā mēs" lībiešu valodā. Tajā uzstāsies dziedātāja Elīna Ose, kontrabasists Jānis Rubiks, taustiņinstrumentālisti Austris Kalniņš un Kristaps Krievkalns, kā arī sitaminstrumentālists Ernests Mediņš.

Savukārt Eiroradio Ziemassvētku dienā – 17. decembrī pulksten 16 – sadarbībā ar Ventspils koncertzāli "Latvija" Latvijas Radio 3 – Klasika veidos īpašu svētku programmu, kurā kā solistus dzirdēsim ērģelnieci Lieni Andretu Kalnciemu un pianistu Daumantu Liepiņu kopā ar Valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga diriģenta Normunda Šnē vadībā. Skanēs Georga Frīdriha Hendeļa, Franča Lista, Alfrēda Kalniņa mūzika un Riharda Dubras jaundarbs klavierēm un orķestrim. Koncerts notiks Ventspils koncertzālē "Latvija".