Ar Mirage Jazz Orchestra programmu "Mūžs. Alnim Zaķim 90" Latvijas Radio 1. studijā "Klasika" atklāj 2021./2022. gada koncertsezonu!

Kopā ar Mirage Jazz Orchestra Laura Amantova vadībā uzstājas dziedātāji Rūta Dūduma-Ķirse, Andris Ērglis un Normunds Rutulis, atskaņojot Aļņa Zaķa oriģinālkompozīcijas un aranžijas. Koncertu vada muzikoloģe Daiga Mazvērsīte.

Koncertu rīko "Džeza orķestru atbalsta biedrība" sadarbībā ar Latvijas Radio 3 "Klasika". 

 

ALNIS ZAĶIS (19.01.1931.-17.09.2012.) ir viens no Latvijas džeza un populārās mūzikas leģendām, ilggadējs Latvijas Radio bigbenda vadītājs, diriģents, komponists un aranžētājs, izcils vijolnieks. Pārvaldot arī saksofonu un klarneti, viņš vispirms bija neaizstājams Rīgas estrādes orķestra (REO) rindās - arvien vairāk attīstot savu aranžētāja prasmi, ar laiku kļuvis šī ansambļa muzikālais vadītājs.

Alnis Zaķis ne tikai instrumentēja vissarežģītākās džeza partitūras, Džordža Gēršvina "Porgiju un Besu" ieskaitot, bet arī iestudēja orķestra programmas, strādāja ar solistiem, vokālo ansambli.

Aļņa Zaķa nopelnus Latvijas populārās un džeza mūzikas vēsturē nav iespējams pārvērtēt – viņš ir veselas paaudzes simbols. Lai atceramies kaut vai leģendāros Mikrofona dziesmu aptaujas koncertus, kuru neatņemama sastāvdaļa bija Latvijas Radio vieglās un estrādes mūzikas orķestris Aļņa Zaķa vadībā.

Ilggadējais orķestra vadītāja darbs rezultējās izcilā Radio orķestra skanējumā, ko droši varēja salīdzināt ar labākajiem pasaules džeza bigbendiem, kā arī savdabīgā, atpazīstamā skaņdarbu skanējumā, kas ilgus gadus bija viena no raksturīgākajām latviešu estrādes īpatnībām.

Aļņa Zaķa radošais mantojums ir liels – vairāk nekā 60 dziesmu, ap 100 instrumentālu skaņdarbu, ap 1000 aranžējumu, piedalīšanās vairāku filmu mūzikas ieskaņošanā, kā arī neskaitāmi koncerti un ieraksti radio mūža garumā.

Kaut arī savulaik A. Zaķis bija ļoti populāra un pazīstama personība, tomēr viņa darbība un muzikālais mantojums mūsdienās nebūt nav tik plaši zināms un pienācīgi novērtēts,

tādēļ ir ļoti svarīgi regulāri atskaņot koncertos nu jau par klasiku kļuvušās viņa instrumentālās kompozīcijas, skaņdarbu aranžējumus un dziesmas, jo tieši šī mūzika ir veidojusi mūsu populārās un džeza mūzikas tradīciju.

***

Katrs, kurš nedaudz interesējas par džezu un varbūt ne tikai džezu, noteikti būs dzirdējis vārdu salikumu Mirage Jazz Orchestra, kas šodien ir viens no spožākajiem šāda veida kolektīviem Latvijā. 18 gadi Latvijas mūzikas dzīvē - tas ir daudz vai maz? Šķiet, pašiem mūziķiem šis laiks ir paskrējis ļoti ātri un piepildīti, sniedzot neskaitāmus koncertus patiesiem džeza faniem un bigbenda mūzikas cienītājiem gan Latvijā, gan tālu aiz tās robežām, lai gan "Mirāžas" darbība itin bieži balstīta uz entuziasma pamatiem.

Par orķestra unikalitāti rakstījis J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētais profesors, Džeza katedras vadītājs, MJO saksofonists un klarnetists Indriķis Veitners: "Mirage Jazz Orchestra galvenā nozīme ir tā, ka tas pēc būtības ir vecā Radio bigbenda turpinājums - gan repertuāra, gan pavisam noteikti skanējuma ziņā. Kā tāds tas arī izveidojās 2000 gadu sākumā (dibināts 2004.g.), vienlaicīgi ar Latvijas džeza izglītības sistēmas sākumiem. Mirage spēlējuši liela daļa bijušo Radio bigbenda dažādu gadu mūziķu, tajā skaitā leģendārais Ivars Birkāns, Zigurds Linde, Julo Ussenko un Gunārs Rozenbergs. Tādā nozīmē “Mirage” ir tiešs leģendārā Radio bigbenda turpinājums - gan personāliju, gan arī neatkārtojamā skanējuma ziņā. Būtisks aspekts ir latviešu oriģinālmūzikas atskaņošana - ir veidoti neskaitāmi koncerti ar Gunāra Rozenberga, Ivara Birkāna, Vitālija Dolgova un citu Latvijas džeza klasiķu kompozīcijām, tās ir pastāvīga un neatņemama Mirage repertuāra daļa. Turklāt, arī šodien, orķestra dalībnieki raksta savas kompozīcijas, tā uzturot šo jaunrades procesu dzīvu un aktuālu - tie ir Madars Kalniņš, Alvils Altmanis, Vilnis Kundrāts, arī orķestra vadītājs Lauris Amantovs. Gadu gaitā orķestris sadarbojies praktiski ar visiem ievērojamākajiem Latvijas solistiem - Ievu Kerēvicu, Ingu Bērziņu, Denisu Paškēviču , kurš pašos sākumus bija arī viens no orķestra dibinātājiem un iedvesmotājiem. Ierakstīti neskaitāmi koncerti, LTV projekti ar visiem ievērojamākajiem Latvijas solistiem un māksliniekiem."

Turpmākie koncerti Latvijas Radio 1. studijā

Līdz gadumijai Latvijas Radio 3 "Klasika" Latvijas Radio 1. studijā ieplānojusi šādus koncertus: 18. oktobrī pulksten 18.00 ar dažādu tautu etnomūziu uzstāsies grupa Arcandella, kurā apvienojušies dziedātāji Aiga Bokanova un Kārlis Saržants, pianists Rihards Plešanovs, kontrabasists Oskars Bokanovs, akordeonisti Rolands Zelčs un Māris Rozenfelds, kā arī vijolnieki Liene Brence un Konstantīns Paturskis. Koncertu vadīs Inga Saksone.

8. novembrī pulksten 18.00 uzstāsies saksofonu kvartets Atomos, bet koncerta īpašā viešņa būs dzejniece Inga Gaile. Programmā – latviešu autoru jaundarbu pirmatskaņojumi. Koncertu vadīs Anna Veismane.

29. novembrī pulksten 18.00 koncertu sniegs flautiste Dita Krenberga, čelliste Inga Ozola un pianiste Sana Villeruša. Arī šajā programmā godā tiks celta latviešu komponistu mūzika. Koncerta vadīšana būs Lienes Jakovļevas pārziņā.

19. decembrī pulksten 16:00 Eiroradio tiešraidē Georga Frīdriha Hendeļa un viņa laikabiedru mūziku atskaņos klavesīniste Ieva Saliete, dziedātāja Ilze Grēvele-Skaraine, flautiste Maija Kļaviņa un čelliste Māra Botmane. Koncerta vadītājs būs Orests Silabriedis.