Latvijas Radio 1. studijā skan kamermūzikas programma "IEelpo Latviju!", kuru veidojuši četri mūziķi: dziedātājs Juris Vizbulis, altiste Diāna Anna Ritenberga un koklētājas Dace Priedīte un Anda Eglīte. Koncertu vada un ar mūziķiem sarunājas "Klasikas" programmu vadītāja Ilze Medne.

Programmas "IEelpo Latviju!" galvenā muzikāli emocionālā līnija ir latviskums mūsdienu cilvēka redzējumā un sajūtā. Pasaules pirmatskaņojumu šajā vakarā piedzīvo Līgas Celmas-Kursietes, Edgara Cīruļa, Ernesta Valta Circeņa un Jāņa Šipkēvica vokālās un instrumentālās kamermūzikas opusi, kā arī Georga Pelēča dziesmu pārlikumi no cikla "Atmiņu laivā" ar Augusta Smagara vārdiem.

Divi opusi – Edgara Cīruļa "Esi šeit" un Līgas Celmas-Kursietes "Pļavā" – rakstīti koklei solo, Ernesta Valta Circeņa "lāsē…" komponēts divām koncertkoklēm un basa koklei, bet Jānis Šipkēvics divām dziesmām "Pļavā ieiet" un "Puķe palocījās" izvēlējies Marta Pujāta dzeju: to aranžijas šim ansamblim veidojis Andris Sējāns.

 

Dziedātājs Juris Vizbulis aktīvi piedalās operu, operešu uzvedumos, sniedz solokoncertus, koncertē gan Latvijā, gan ārvalstīs (galvenokārt Itālijā, Anglijā, Vācijā, Austrijā un Francijā), veidojot garīgās mūzikas programmas balsij un ērģelēm, piedaloties dažādos mūzikas projektos un kamermūzikas koncertos. Ievērojamākās operlomas: Bastjēns V. A. Mocarta operā "Bastjēns un Bastjēna", Tamino V. A. Mocarta operā "Mazā Burvju flauta", Alfrēds J. Štrausa operetē "Sikspārnis" (LNOB), Johans fon Ulrihs Riharda Dubras operā "Suitu sāga" (kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri). Īpaši atzīmējams Emīla Dārziņa solodziesmu koncerts "Rezignācija".

Altiste Diāna Anna Ritenberga, kura maģistra grādu ieguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, aktīvi uzstājas dažādu kameransambļu un orķestru (LNSO, Liepājas Simfoniskais orķestris, Rīgas un Jūrmalas festivāla orķestri) sastāvā. No 2017. līdz 2020. gadam bijusi altu grupas mūziķe Latvijas Nacionālās operas orķestrī. Kamermūzikas sastāvos sadarbojusies ar Kasparu Zemīti, Ivaru Bezprozvanovu, Uģi Krūskopu, Initu Āboliņu, Lieni Neiju Kalniņu. Līdzās mūziķes radošajām aktivitātēm Diāna ir pedagogs Jūrmalas Mūzikas vidusskolā un projektu vadītāja Dzintaru koncertzālē.

Koklētāja Anda Eglīte regulāri muzicē Latvijā un ārzemēs gan kā soliste, gan dažādos kamermūzikas sastāvos, no kuriem īpaši izceļams ir mūsdienu akadēmiskās mūzikas ansamblis Altera Veritas, kurš tika dibināts 1999. gadā. Šīs grupas sastāvā Anda sadarbojusies ar daudziem Latvijā pazīstamiem māksliniekiem, koriem un simfoniskajiem un pūtēju orķestriem. Daudzu gadu garumā iestudējusi un atskaņojusi apmēram 100 dažādu autoru jaundarbus, kā arī ieguvusi Latvijas augstāko apbalvojumu mūzikā - "Lielo mūzikas balvu" (2003), laikraksta "Diena" Gada balvu kultūrā (2004), ikgadējo Folkloras balvu (2007). Līdzās muzicēšanai Anda ir aktīva Latvijas koklētāju radošās dzīves dalībniece, daudzkārtēja apvienotā koklētāju ansambļu diriģente dažādos festivālos, koncertos un Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos. Anda Eglīte ir docente, kā arī Kokles un ģitāras klases vadītāja J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Koklētāja Dace Priedīte augstāko izglītību mūzikā ieguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Dace aktīvi darbojas kamermūzikas žanrā, uzstājoties gan solo, gan dažādu ansambļu sastāvos, no kuriem īpaši jāmin koklētāju ansamblis "Kārta", kura sastāvā daudzu gadu garumā radītas daudzveidīgas koncertprogrammas. Mūziķe sadarbībā ar citiem atskaņotājmāksliniekiem veidojusi vairākas kamermūzikas programmas ("Kokle. Gaisma. Akordeons", "Kokle. Pulss. Un...") Dace Priedīte ir kokles spēles pedagoģe Rīgas Jāzepa Mediņa 1. mūzikas skolā un Ogres Mūzikas un mākslas skolā, kā arī koklētāju ansambļu "Kārta" un "Dzītari" mākslinieciskā vadītāja.