18. martā Latvijas Radio 1. studijā pirmo reizi viesojās dziedātāja Helēna Sorokina un kontrabasists Matīss Eisaks. Katru no mūziķiem dzirdējām spilgtos solo skaņdarbos – Helēnas neparastajai kontralta balsij komponēti Felisas Annes Rejesas Makahisas un Džošua Katalana vokālie opusi, savukārt Matīss Eisaks atskaņoja Pētera Vaska Kontrabasa sonāti un vācu komponista Gordona Kampes virtuozo „Krawall”. Balss un kontrabasa dueta īpašo kopskaņu dzirdējām Platona Buravicka jaundarbā „Zvaigznes dziedājums”.

„Visus skaņdarbus caurvij gaismas un mirdzēšanas tēma, tostarp Platona Buravicka „Zvaigznes dziedājumu”,

tā koncerta nosaukumu „Neredzamā gaisma” skaidro Helēna. Matīss piebilst, ka „viņa spēlētajai mūzikai vairāk piestāv tumsa, bet tā jau ir, ka gaisma bez tumšās puses neeksistē.”

Koncertu vadīja, ar mūziķiem un komponistu Pēteri Vasku sarunājās Anna Veismane.

***

Vīnē dzīvojošā latviešu dziedātāja Helēna Sorokina ir specializējusies laikmetīgās vokālās mūzikas interpretācijā, koncertdziedāšanā un teātra mūzikā. 2020. gadā viņa uzsāka projektu VOICE.ONLY - inovatīvu laikmetīgu koncertu ciklu, kas top doktorantūras projektā Grācas Mūzikas un Tēlotājmākslas universitātē Austrijā, kur viņa šobrīd ir universitātes zinātniskā asistente un lektore. Kopš 2017. gada Helēna Sorokina ir vokālā ansambļa Cantando Admont alts, ar koncertiem un izrādēm viesojusies Zalcburgas festivālā, Wien Modern, Steirischer Herbst, Berlīnes Vācu operā, Teatro Colon Buenosairesā, Onassis centrā Atēnās, Vīnes Musikverein un Konzerthaus, Ķelnes filharmonijā, Amsterdamas Concertgebouw un citur. Sadarbojusies ar komponistiem Beatu Furreru, Peteru Ablingeru, Klausu Langu, Dmitriju Kurļandski, Tomasu Kesleru, Samiru Odē-Tamimi un daudziem citiem.

Matīss Eisaks šobrīd ir pasaulslavenā Leipcigas “Gewandhaus” orķestra mūziķis. Matīss ir četru starptautisku kontrabasu solo konkursu 1. vietas ieguvējs Zviedrijā, Polijā un Čehijā, uzstājies kopā ar Berlīnes Filharmonijas orķestri, Berlīnes Radio Simfonisko Orķestri, Berlīnes Vācu Simfoniķiem, Berlīnes Kamersimfoniķiem, Kremerata Baltica un virkni citiem orķestriem. Paralēli viņš spēlē ģitāru Berlīnes rokgrupā Born a Rebel.

Matīss Eisaks ir no Skrundas, kur mūzikas skolā mācījies ģitāras spēli, mūzikas vidusskolā Liepājā apguva kontrabasu un jau 19 gadu vecumā sāka muzicēt Liepājas Simfoniskajā orķestrī. 2017. gadā Matīss nominēts Lielajai Mūzikas Balvai kategorijā “Gada jaunais mākslinieks”.