Ar Jelgavas bigbenda koncertu Raita Ašmaņa vadībā Latvijas Radio I studijā pirmās sezonas noslēgumu svin Latvijas Radio 3 – “Klasika” raidījums “Džeza impresijas”. Vēriens un muzicēšanas prieks, kādu allaž klausītājiem sniedz šī profesionālā mūziķu apvienība, brīnišķīgi iezīmē arī Latvijas Radio I studijas koncertsezonas izskaņu.

Koncertu, kura norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, vada un ar mūziķiem sarunājas “Klasikas” programmu vadītāja, raidījuma “Džeza impresijas” veidotāja Anete Ašmane.

2020. gadā Jelgavas bigbends savu aktualitāti Latvijas mūzikas dzīvē iezīmēja, klajā laižot albumu ar Raimonda Paula un latviešu tautasdziesmu melodijām, kuras īpaši Jelgavas bigbendam aranžējis pasaulslavenais mūziķis, Grammy balvas laureāts Maikls Abene. Tieši šīs kompozīcijas tad arī liktas 7. jūnija koncerta epicentrā. Lai dažādotu programmu, koncertā iekļauts arī bigbenda zelta repertuārs – Horesa Silvera (Horace Silver), Viljama Hendija (William Handy), Toma Kjubasa (Tom Kubis), Rika Herša (Rick Hirsch) oriģinālmūzika, kā arī bigbenda dalībnieka Ivara Jercuma skaņdarbs un Riharda Zaļupes īpaši šim koncertam komponēts jaundarbs Full Moon Orchestra.

Rihards Zaļupe par savu kompozīciju Full Moon Orchestra raksta šādi: “Mūsu realitātē eksistē divi laiki, kur viss, saredzamais un nesaredzamais mainās pateicoties saulei un mēnesim. Pilnmēness spožuma un ēnu pasaules savsatrpējās attiecības saklausāmas mūzikā. Tēmas un solo posmi mijas ar minimālisma piestrāvotu faktūru, kas nav tik raksturīga bigbenda mūzikai.”

“Lai arī "Džeza impresijas" dzimušas un savu pirmo sezonu aizvadījušas pandēmijas laikā, tomēr ik nedēļu bijuši notikumi, par ko stāstīt un sarunāties – jauni albumi, tiešsaistes koncerti, izglītības process, konkursi, starptautiski notikumi un personības, ko iepazīt vai atkal sadzirdēt. Tas apliecina, ka džeza nozare ir gana nobriedusi, aktīva un enerģiski mutuļojoša arī šādos, ierobežotos apstākļos,” uzsver pārraides “Džeza impresijas” autore, muzikoloģe Anete Ašmane. “Man ir patiess prieks, ka raidījums iemantojis arī džeza mūziķu atzinību, un ceru, ka tas bagātina arī klausītāju skatu plašajā kultūras ainavā. Pateicos par atbalstu visiem iesaistītajiem un ceru uz sadzirdēšanos nākamajā sezonā!”

JELGAVAS BIGBENDS ir viena no Latvijas džeza mūzikas pamatvērtībām – profesionālu mūziķu apvienība ar vēsturi un tradīcijām kopš 1991. gada. Visu līdzšinējo pastāvēšanas laiku bigbenda mākslinieciskais vadītājs un diriģents ir Raitis Ašmanis, kurš kolektīva uzmanības lokā galvenokārt izceļ džeza standartus, populāru ārzemju un latviešu komponistu mūziku. Jelgavas bigbends regulāri uzstājies dažādās Latvijas pilsētās, kā arī devies koncertbraucienos uz Lietuvu, Igauniju, Franciju, Vāciju, Somiju, Zviedriju, Spāniju, Itāliju, Čehiju, Meksiku, Brazīliju, Peru un ASV. Ne reizi vien iegūtas godalgas džeza konkursos Vācijā, Čehijā un Nīderlandē. Jelgavas bigbends piedalījies arī Latvijas Nacionālā teātra iestudējumos, vairākkārt uzstājies dažādās televīzijas pārraidēs un izklaides šovos, pēdējos gados visā Latvijā vairāk kā 80 reižu izrādīta programma “Frenkam Sinatram 100”. Kolektīvs sadarbojies ar teju visiem atzītākajiem Latvijas džeza un populārās mūzikas atskaņotājmāksliniekiem: Raimondu Paulu, Raimondu Ozolu, Ingu Bērziņu, Olgu Pīrāgu, Intaru Busuli, Anci Krauzi, Mariju Naumovu, Ievu Kerēvicu, Aiju Vītoliņu, Normundu Rutuli, vokālo grupu Framest, Laimi Rācenāju, Lindu Leen, Niku Gothemu, Daumantu Kalniņu u.c. Tāpat bijusi sadarbība ar ārvalstu solistiem Sesilu Vernī, Lariju Gilespiju, Rafaelu Vresnigu, Rodžeru Vudu un bigbendu vadītāju Bobiju Čavesu. Jelgavas bigbendā īsāku vai garāku brīdi muzicējusi lielākā daļa Latvijas džeza mūziķu. 2007. gadā klajā laists pirmais Jelgavas bigbenda kompaktdisks, kas ieskaņots kopā ar R. Paulu, I. Busuli, I. Kerēvicu, O. Pīrāgu un L. Rācenāju. 2020. gada nogalē izdots otrais disks, kurā Raimonda Paula un latviešu tautasdziesmu melodijas īpaši Jelgavas bigbendam aranžējis pasaulslavenais aranžētājs, Grammy balvas laureāts Maikls Abene.