Arī ārkārtējā situācijā, kad pulcēšanās aizliegta, svētki jānosvin ar vērienu – par to ir pārliecināta Latvijas Radio 3 “Klasika” radošā komanda, par godu Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 30. gadskārtai sarūpējot tādu programmu, kas svētkiem ļaus ienākt katrā mājā un ikvienā ģimenē, rosinot apzināties tās vērtības, kas nozīmīgas ne tikai mums pašiem, bet Latvijas vārdu spodrina visā plašajā pasaulē.

Visas dienas garumā programmu rotās īpaša latviešu mūzikas izlase izcilu latviešu mūziķu sniegumā, jaunāko koncertu ieraksti un no Latvijas Radio fonotēkas ārā celti šedevri, taču programmas epicentrā – speciāli gatavotas svētku pārraides.

Pulksten 9.05 raidījumā "Kāpēc dizains?" Ilze Dobele uz sarunu aicinās Latvijas arhitektūras muzeja vadītāju un dizaina pētnieci Ilzi Martisoni, lai atbildētu uz jautājumu, ar kādu dizaina mantojumu mēs savulaik sākām savas valsts veidošanu, un kas no tā saglabājies.

Pulksten 11.10 Intas Pīrāgas veidotajā koncertā “Triju Zvaigžņu ordenis skaņās” sumināsim tos mūsu mūzikas pasaules čaklos darboņus, kuri šopavasar tiks apbalvoti ar Triju Zvaigžņu ordeni un Atzinības krustu.

No pulksten 12.00 līdz 13.00 “Klasika” pirmo reizi savas pastāvēšanas vēsturē rīkos starptautisku muzikālu videotiltu, kura parole būs "Hallo, Berlīne, Jūrmala, Londona, Rīga!"

Lai ārkārtas apstākļos uzmundrinātu gan mūziķus, gan klausītājus, kuri pandēmijas diktētajos ierobežojumos svētkus svinēs distancēti, “Klasikas” direktore Gunda Vaivode tiešraidē no Latvijas Radio Multimediju studijas Doma laukumā 8 uzrunās ērģelnieci Ivetu Apkalnu, kura atradīsies Berlīnē, komponistu un sitaminstrumentālistu Rihardu Zaļupi, kurš svētkus pavadīs Rīgā, kā arī Balanas ģimenes muzikālo trijotni – vijolnieci Kristīni Balanas, čellisti Margaritu Balanas un vijolnieku Robertu Balanas, kuri mīt Londonā. Bet Latvijas Radio Multimediju studijā kopā ar Gundu Vaivodi, ievērojot 2 metru distanci, atradīsies Somijā dzimušais, bet nu jau daudzus gadus kaismīgais Latvijas patriots no Jūrmalas – akordeonists Marko Ojala.

"Sveicieni, protams, būs ne tikai mutiski, bet arī muzikāli," uzsver Gunda Vaivode. "Mums būs ļauts uz brīdi ielūkoties mākslinieku mājās, kas šobrīd ir viņu darbistabas. Ceru, ka mums izdosies radīt īstu svētku gaisotni, lai pēc tam sēstos pie baltiem galdautiem un nosvinētu Latvijas brīvību kopā!"

Videotilta tiešraide būs klausāma “Klasikas” ēterā, bet skatāma Facebook lapā un sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.

 

 

Pulksten 14.08 raidījumā “80.–90. gadu mija. Pasaules muzikālās idejas Latvijā” Orests Silabriedis mudinās pievērst uzmanību tām muzikālajām parādībām, kas Latvijā ieviesās līdz ar atmodas kulmināciju un valsts neatkarības atjaunošanu.

Dzīvojot aiz dzelzs priekškara, mūsu rīcībā bija salīdzinoši maz informācijas par jaunākajām tendencēm senāku gadsimtu mūzikas atskaņošanā un arī par laikmetīgo klasisko mūziku. 80.-90. gadu mijā situācija strauji mainījās. Egils Straume rīkoja jaunās mūzikas festivālu "Arsenāls" (zināmā mērā tas bija slavenā kinofestivāla radinieks) un aicināja līdz tam nesatiktas zvaigznes no Eiropas. Normunds Šnē izveidoja orķestri "Rīgas kamermūziķi", kas pievērsās vēsturiskā atskaņojuma iedzīvināšanai Latvijā, un to pašu kormūzikas jomā darīja Andra Veismaņa un Mārtiņa Klišāna vadītais kamerkoris Sacrum. Sigvards Kļava rīkoja nedzirdētas mūzikas koncertsēriju "Satikšanās mūzikā". Latvijas Radio koris iekļāvās Ziemeļvalstu radiokoru apvienībā. Attīstījās amatieru kamerkoru kustība, te par piemēru kalpoja Imanta Kokara slavenā Rīgas kamerkora Ave Sol augstvērtīgā darbība, no kuras atvasinājās jauniešu koru vilnis, kur ar oriģinālu un augstvērtīgu darbību sevišķi izcēlās Māra Kupča un Kaspara Putniņa izveidotais koris “Balsis”. Jaunu kvalitāti ieguva interese par renesanses un baroka mūziku, tika iestudētas baroka operas, Māris Kupčs izveidoja orķestri Collegium Musicum Riga un pievērsās padziļinātai Latvijas mūzikas vēstures izpētei.

Raidījumā Orests Silabriedis sarunāsies ar diriģentiem Andri Veismani, Māri Kupču, Sigvardu Kļavu un visa šī laikposma aktīvu vērotāju Inesi Lūsiņu.

Pārraides apjomīgais muzikālais izvērsums “Klasikas” vilnī sāksies pulksten 19.10.

Sirsnīga tēvzemes mīlestība un patriotisma jūtas caurvīs arī klausītāju iemīļotā cikla “Rupjmaizes kārtojums” mūzikas izlasi, kas “Klasikā” sāksies pulksten 15.05 un šajā dienā būs Intas Pīrāgas pārziņā.

Pulksten 17.07 raidījumā “Mūsu leģendas” Ilga Auguste jau atkal vedinās ieklausīties mūsu dzejnieka Jāņa Petera brīnišķīgajos stāstos, kas jau šobrīd ierindojušies “Klasikas” zelta fondā.

Bet ārpus Latvijas Radio 1. studijas sienām šajā dienā izies plašu atsaucību guvušais Latvijas Radio 3 “Klasika” cikls “Viens pats studijā”! Pulksten 18.00 Latvijas Radio mikrofoni un videokameras tiks izvietotas Rīgas Domā, kur muzicēs ērģelniece, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Ērģeļu klases vadītāja Vita Kalnciema. Programmā “Veltījums” iekļauti Alfrēda Kalniņa, Lūcijas Garūtas, Jāņa Norviļa, Jāņa Mediņa, Ādolfa Ābeles, Marģera Zariņa, Aivara Kalēja un Imanta Zemzara skaņdarbi. Koncertu, kuru vadīs Inta Zēgnere, būs iespējams ne tikai dzirdēt “Klasikas” ēterā, bet arī vērot videotiešraidē “Klasikas” Facebook lapā un sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.

Pulksten 22.10 “Klasikā” sveiksim 4. maija jubilāri – Latvijā un starptautiskajā arēnā atzīto vijolnieci Paulu Šūmani. Viņa ir daudzu starptautisku konkursu laureāte, bet Latvija vijolnieces sniegumu novērtējusi ar valsts augstāko apbalvojumu kultūrā – Lielo mūzikas balvu (2011). Ar izcilību absolvējusi Parīzes Nacionālo augstāko konservatoriju un Grācas Mākslu universitāti, šobrīd Paula Šūmane kā soliste sadarbojas ar pasaulē atzītiem orķestriem un diriģentiem – kritiķi mūsu mūziķi sumina par virtuozitāti un dažādu mūzikas stilu izjūtu. Svētku vakarā Paulas spēlē aicinās ieklausīties Rūta Paula.

***