3D printēšana vairs nav jaunums. Tostarp zinātniskās pētniecības un eksperimentu līmenī Rīgas Tehniskās universitātes papārnē Latvijā šobrīd tiek attīstīta 3D betona printēšana, kas nākotnē būs vitāli svarīga gan arhitektūrai, gan būvniecībai.

Betons joprojām ir viens no galvenajiem celtniecības materiāliem jau kopš laika, kad iespējas ar tā palīdzību īstenot komplicētus arhitektūras projektus atklāja senie romieši. Jauns pavērsiens notika pēckara laikā, kad parādījās t.s. "šokbetons" jeb triecienbetons, kas modernisma ēku fasādes ļāva veidot vairs ne plakanas, bet plastiski uzirdinātas.

Šodien esam jaunu pārmaiņu priekšā. IT un robotizācijas laikmets rada bažas, ka vide nākotnē varētu tikt unificēta, un nepieciešamība pēc arhitekta un dizainera unikālā darba samazināsies. 3D betona drukāšanas zinātniskās laboratorijas vadītājs Māris Šinka apgāž mītu par unifikācijas briesmām: jaunā betona printēšanas tehnoloģija – gluži otrādi – ļaus ātri izgatavot gan sarežģītas būvdetaļas, gan dekoratīvus elementus. Tādā veidā palielināsies gan celtniecības temps, gan daudzveidīgākas kļūs arhitektūras telpiskās iespējas.

Pērnajā rudenī aizsākās atklāts 3D betona printēšanas konkurss arhitektūras, dizaina un mākslas studentiem, kā arī visiem speciālistiem, kam šī joma interesē. Konkursa noslēgums plānots šī gada martā – aprīlī ar uzvarētāju apbalvošanu un lielapjoma drukāto betona detaļu montāžu: print-concrete.com.