Šoreiz "Grāmatu stāstos" pārlapojam Māra Bērziņa romānu "Svina garša" un Annas Deivisas romānu "Kaisles atspulgi", savukārt lasītāji vērtē Gabrielas Zevinas romānu "Grāmatnieks, kurš atrada dzīvi".

Šonedēļ apgāds "Dienas grāmatas" atzīmē 10. dzimšanas dienu un par priecīgu notikumu var uzskatīt arī izdevniecībā izdotās Māra Bērziņa grāmatas "Svina garša" prēmēšanu ar Dzintara Soduma balvu.

Vaicāts, kāda viņaprāt ir laba literatūra, Māris Bērziņš iegrimst pārdomās: "Ar literatūru ir tāpat kā ar mūsdienu dizainu: var, piemēram, būt skaisti noformēts krēsls - nu, īsts mākslas darbs! - taču sēdēt tajā nav iespējams. Tāpat literatūrā: grāmata var izdoties kā lielisks mākslas darbs, bet lietotājam jeb lasītājam tā var būt grūti uztverama un neērta. Ideālais variants - ja krēsls ir skaists un ērts un ja arī grāmata ir skaista un viegli lasās. Un atstāj pēcgaršu."

Kā noteikt, vai viegli lasās: vai skaļi jālasa manuskripts? "Nu, tieši tā," apstiprina Māris Bērziņš. "Manuskriptu lasu sev priekšā trīs četras reizes - tikai tā var noslīpēt tekstu. Kad lasi skaļi - perfekti! Un pēc visiem labojumiem valoda plūst līgani."

Bet kā jāraksta par vēsturi? "Ķeroties pie "Svina garšas", nolēmu, ka rakstīšu itin kā savas atmiņas par šo laiku. Pēc krietna izpētes darba sapratu virzienu, par ko vēlos runāt un par ko iepriekš citi latviešu literāti nav runājuši. Šoreiz galveno varoni asociēju ar sevi un diezgan daudz no savas dzīves viņā esmu ielicis, tiesa gan, padarot viņu jaunāku, naivāku... Taču viņš dzīvo tieši tajā mājā, kur es un tajā pašā vietā. Rakstīju no vienkārša puiša viedokļa. Rakstnieks jau tāpat kā aktieris iemiesojas visās lomās un tās izdzīvo," teic grāmatas autors un detalizēti atstāsta, kā krājis materiālus savai grāmatai. Apmeklējis arī leģendāro vēsturnieku Marģeri Vestermani, kuram liktenis bija lēmis vadīt dramatiskas dienas geto ieslodzījumā.

"Ja agrāk lasītājā mēģināju raisīt patīkamas emocijas un darīju visu, lai viņam uzlabotu garastāvokli, šoreiz rīkojos tieši otrādi - visu vieglprātīgo ravēju ārā. Lai gan, protams, ir vietas, kur var pasmaidīt. Taču vienmēr rēķinos ar to, lai pašam ir interesanti lasīt."

Apgādā BaibaBooks iznācis Gabrielas Zevinas romāns "Grāmatnieks, kurš atrada dzīvi" - lieliska un saistoša grāmata, kas lasīšanas laikā burtiski liek uz papīra fiksēt zīmīgākos citātus. Lasītājai Lindai šķiet, ka šī ir grāmata, kura apliecina, "ka dzīve jau nebeidzas - tajā mums vienmēr tiek dota otrā iespēja. Tā var atnākt arī mums pašiem to neapzinoties. (..) Izlasot grāmatu, pārņēma sajūta, ka to rakstījis vīrietis - tik ļoti labi autore pārzina vīrieša psiholoģiju..."

Visbeidzot, apgāds "Kontinents" izdevis Annas Deivisas romānu "Kaisles atspulgi", kas patiks ikvienam romantiski noskaņotam cilvēkam. Par džeza laikmeta mīlasstāstu plašāk stāsta Ieva Drozdova.