Reins Rauds "Rekonstrukcija"


Reins Rauda ir pazīstams igauņu literāts, kurš raksta dzeju, prozu, lugas, esejas un tulko. Rauds bija viens no četriem igauņu rakstniekiem, kas 2018. gadā pārstāvēja savu valsti Londonas Starptautiskā grāmatu gadatirgus viesu programmā, viņu bieži aicina uz dažādiem literārajiem festivāliem, semināriem, konferencēm. 2016. gadā viņš bija arī Prozas lasījumu viesis. Latviešu lasītājiem jau pazīstams viņa politiskais trilleris "Perfektā teikuma nāve" (2017). Jāņa Rozes apgāds laidis klajā ievērojamā igauņu rakstnieka Reina Rauda romāna "Rekonstrukcija" tulkojumu. Romāns "Rekonstrukcija" sarakstīts 2012. gadā, kad daļa no tajā aplūkotajām tēmām: migrācija, reliģiskais fanātisms – vēl nešķita tik aktuālas kā pašlaik. Raidījumā - saruna ar Reinu Raudu un darba tulkotāju Maimu Grīnbergu.

Ramona Indriksone “Pāris metru zem ūdens”


Ramona Indriksone jau jaunībā sākusi rakstīt romantiskus garstāstus par mīlestību, tiesa, nevienam tos nerādot. Jau vēlāk, strādājot bērnu krīzes centrā, uzkrātā pieredze pārtapa pirmajos stāstos: tie tika aizsūtīti uz Literāro akadēmiju, kur autore vēlāk mācījās Ingas Žoludes prozas meistardarbnīcā. “Pāris metru zem ūdens” ir autores pirmais stāstu krājums. Ramonas Indriksones stāsti turpina īso stāstu tradīciju. Viņas stāstiem raksturīgi psiholoģiski precīzi un niansēti portreti, bieži vien ar līdzjūtību pievēršoties “dzīves pabērniem”. Bieži vien autorei izdodas stāsta kulmināciju izvērst šķietami ikdienišķā vērojumā, kas prasa no lasītāja sirdsgudrību, lai izprastu notiekošo.

Miks Zandis "Livonijas slazdā"


Aizraujošais stāsts ir par līvu un kuršu karagājienu uz Rīgu 1210. gadā, kur cieši savijas Livonijas varoņu – vienkāršu līvu – un bīskapa Alberta un Zobenbrāļu ordeņa mestra Folkvīna vadīto vāciešu likteņi. Romānā ir leģendas, mīti, krāšņi rituāli un paražas, kā arī varoņu spēcīgi kaislību apraksti, un tas uzbur interesantu skatu uz vienu no spilgtiem Rīgas un valsts vēstures periodiem. Par romānu stāsta Līga Āboma.