Rakstniecei Maijai Kreklei patīk un interesē literāras personības – viena no viņas iepriekšējām grāmatām ir par Austru Skujiņu, bet tikko klajā laists romāns "Melanholiskais valsis. Emīla Dārziņa sapnis par mīlestību", kas ir versija par izcilā latviešu komponista likteni un nelaimīgo mīlestību, kas balstīta uz draugu un laikabiedru atmiņām, vēstulēm, piezīmēm.

Romāns ataino latviešu inteliģences dzīvi pagājušā gadsimta sākumā, tā lappusēs darbojas arī Rainis un Aspazija, Jānis Poruks, Rūdolfs Blaumanis, Edvarts Virza, tulkotāja Marija Stalbova-Eglīte un rakstnieks, latviešu dekadentu vadonis Viktors Eglītis, tomēr stāstījuma centrā ir Emīla Dārziņa dzīves ceļš, kurā tiek zaudēta gan mīlestība, gan draudzība, gan arī sacerētā mūzika.

"Emīlu Dārziņu "pazīstu" jau kopš agras bērnības, jo dzīvoju blakus Mārtiņa kapiem," stāsta rakstniece.

"Ļoti bieži mēs tur gājām garām, un vecvecmamma man stāstīja, ka tur guļ kāds komponists, kuru nobraucis vilciens, tad mēs gājām uz staciju pretī manam tētim, kurš brauca ar vilcienu mājās, sēdēju Zasulauka stacijā, un man vienmēr tā aina bija acu priekšā... Tad vēl nedomāju, ka rakstīšu par viņu romānu, bet Emīls Dārziņš no tā laika man ir ļoti, ļoti pazīstams un "Melanholisko valsi" es jau toreiz zināju – tas bija pirmais skaņdarbs, kuram apzināti zināju, kas ir tā autors un kas tā par mūziku, un man ļoti, ļoti patika. Vienmēr, kad dzirdu "Melanholiskā valša" skaņas, atceros savu jauko bērnību, Daugavgrīvas ielas dzīvokli, skatu uz Mārtiņa baznīcu. Kad piektajā klasē sapratu, ka es ļoti mīlu mūziku, ļoti mīlu Mocartu un arī Emīlu Dārziņu, tad jau zināju, ka arī Dārziņš ļoti mīlēja Mocartu - tā mēs bijām trīs draugi... Emīls Dārziņš man toreiz likās ļoti romantiska un traģiska personība."

Autore atzīmē, ka grāmatā ir ļoti daudz dokumentālo faktu. "Pierakstīju visu, ko biju lasījusi par Emīlu Dārziņu, hronoloģiskā secībā - kas bijis, kā bijis un kas piedalījies. Protams, sarunas piedomāju klāt, bet tādi notikumi viņa dzīvē ir bijuši, kā kurš uz to skatās. Kā jau pēcvārdā teicu, ja viņa laikabiedri nav melojuši, tur ir ļoti daudz no tā, kas tiešām noticis."

Vairāk un plašāk šeit!