Jau 29. gadu pēc kārtas Latvijas atpazīstamākie grāmatu izdevēji, arī nelielas izdevniecības, nevalstiskās organizācijas, privātizdevēji un valsts institūcijas no visas Latvijas atsaucās Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas aicinājumam piedalīties grāmatu mākslas konkursā "Zelta ābele 2021", lai prezentētu savus lolojumus – 2021. gadā izdotās grāmatas. 

Šogad konkursā piedalījās 54 izdevēji ar 133 grāmatām, no kurām nominēšanai žūrija izvirzīja 40 grāmatas 8 kategorijās – dzeja, proza, uzziņu literatūra, dokumentālie, zinātniskie un mākslas izdevumi, grāmatas bērniem un grāmatas jaunatnei. 

Balva par Mūža ieguldījumu grāmatniecībā tiek piešķirta Dacei Pugačai – ilggadējai Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas izpilddirektorei, kas 26 darba gadus ir veltījusi grāmatniecībai.

"Madernieka stils", "Rihards Zariņš. 1869 – 1939." un "Ko Latvijas meži šalc". Šo grāmatu mākslinieks Mārtiņš Ratniks atzīts par gada mākslinieku. 

"Manifests. No futūrisma līdz mūsdienām".Grāmatā apkopoti 102 mākslas manifesti, kas tapuši 20. un 21. gadsimtā. “Es ceru, ka šī grāmata stiprinās mūsu mīlestību pret eksperimentālo kultūru, kā arī paplašinās mākslas iztēles robežas," - tā izlases sastādītājs literatūrzinātnieks un dzejnieks Artis Ostups. Šī grāmata gan saņems LaLiGaBa specbalvu, gan grāmatu mākslas konkursā "Zelta ābelē" tika atzīta par skaistāko uzziņu literatūras kategorijā.

Dzejas krājumā pusaudžiem "Netikumīgie" apkopoti dzejoļi Kristas Burānes dokumentālās dzejas izrādei “Netikumīgie” (Dirty Deal Teatro). Dzejnieki - Marija Luīze Meļķe, Kirils Ēcis, Raimonds Ķirķis, Agnese Krivade, Kārlis Vērdiņš , mākslinieki - Pauls Rietums, Liāna Mihailova, Agate Lielpētere, Sanita Adoviča. Kristas Burānes ideju par izrādi rosināja vairāki skandāli, kas tika sacelti ap skolā izmantotajiem literārajiem tekstiem un citiem mākslas darbiem, un tā saucamie “tikumības grozījumi” izglītības likumā. Grāmata veidota patstāvīga dzejoļu krājuma kompozīcija, ko papildina četru jauno mākslinieku ilustrācijas un Alekseja Muraško veidotais grāmatas dizains. Grāmata ar visiem tās elementiem veido vēl vienu šo dokumentāli sakņoto dzejoļu interpretāciju, kas nu pastāvēs līdztekus izrādei.

"Grāmatu stāstos" uzklausām "Zelta ābeles" žūrijas priekšsēdētāju un Latvijas poligrāfijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektori Ievu Bečeri, dzejnieku un literatūrzinātnieku Arti Ostupu, mākslinieku Mārtiņu Ratniku un izdevēju Alīsi Nīgali.