Turpinām iepazīt Latvijas Literatūras gada balvai 2021 izvirzītās grāmatas un to autorus, šoreiz – nominācijā "Bērniem".

Marts Pujāts “Ej nu ej”

Pirmoreiz dzejoļus bērniem Marts Pujāts izmēģinājis rakstīt pirms gadiem desmit, un daži no tiem lasāmi arī krājumā “Ej nu ej”. Marts ir tēvs dēlam un meitai, bet tēta sarakstītos dzejoļus viņi vairāk dzird mammas lasījumā. Pēc māsas Lāsmas lūguma dzejnieks, Latvijas Literatūras gada balvas un Klāva Elsberga prēmijas laureāts Marts Pujāts sarakstījis bērnu dzejas grāmatu “Ej nu ej”. Dzejoļos ietvertā atmosfēra ir dažāda – gan satīriska, gan emocionāli silta un mīļa. Bet tajos netrūkst arī melanholijas un skumjas noskaņas.

Ērika Bērziņa "Mammas dzejoļi"

Krājums veidojies kā poētiski vērojumi par attiecībām kuplā ģimenē, izmantojot gan bērnu, gan vecāku skatpunktus, lai radītu dzīvu ģimenes kopības izjūtu. Savā ziņā tā ir ģimenes dienasgrāmata – bērni dzimst, aug, veidojas savstarpējās attiecības, tiek piepildīta, atklāta un aizvien paplašināta viņu pasaule. Taču dzejoļu tēlainība un autores spēja jebkurā ikdienas situācijā, kas tik pazīstama visām ģimenēm ar maziem bērniem, atrast kontrapunktu dažādu vecumu atšķirīgajiem redzējumiem, padara šo ģimeni par savējo ikvienam lasītājam.

Ieva Melgalve, Elizabete Lukšo-Ražinska “Emī un Rū. Robota sirds”

Fantāzijas žanrs dažādās laiktelpiskās variācijās un paspilgtinājumos jau ir nostabilizējies rakstnieces Ievas Melgalves rokrakstā. Veidojot tekstuālu saspēli ar Elizabeti Lukšo-Ražinsku, ilustratori Gunu Pogu un Alekseja Muraško dizainu, tekstā ievijot Sanšī šifra alfabētu, radies aizraujošs, interaktīvs stāsts par Emī (Emīliju) Čimpiņu un Rū (Rūdi) Rimpiņu, kuri kļūst par mājas bēniņos mītošā robotiņa slepenajiem aģentiem. Tapis dzīvs un saistošs teksts ar savu neparedzamību. /Ingūna Daukste-Silasproģe/

Inga Žolude “Pirmo reizi uz Zemes”

Ingas Žoludes debija bērnu un pusaudžu literatūrā “Pirmo reizi uz Zemes” ir it kā no dzīves nākusi grāmata. Aicinošs lasīšanas kosmoss, kas mudina vārdu siltajā miglā satikties pasaulēm, izsekojot labam rakstības stilam, domu strāvām un iztēlei, kas tik būtiska literatūrai, vai to lasītu bērni, pusaudži, pieaugušie vai sirmgalvji. /Nora Ikstena/