Nav otra tāda režisora Latvijā, kurš 44 gadus vadītu paša dibinātu teātri. Tāds bija Eduards Smiļģis, kura spēks un mērķtiecība iedvesmoja grāmatas "ES. Eduarda Smiļģa dzīves ceļš" autores: teātra vēsturnieces Ritu Rotkali un Agru Straupenieci. Viņas uzrakstījušas Smiļģa biogrāfiju.

Darbs ir tapis ilgu gadu pētniecības rezultātā, strādājot ar Eduarda Smiļģa arhīvu un citiem dokumentāliem materiāliem, kā arī ar laikabiedru liecībām. Grāmatā "ES. Eduarda Smiļģa dzīves ceļš" autores centušās atklāt Smiļģa personības talanta vērienu, tā saistību ar laikmeta sabiedrisko un mākslas dzīvi. Tāpat kliedēti mīti un leģendas, kas gadu gaitā apvijušas dižo personību, konfrontējot tos ar faktiem. Bagātīgi ilustrētās grāmatas "ES. Eduarda Smiļģa dzīves ceļš" vizuālo noformējumu veidojusi Daiga Brinkmane. Par šo izdevumu plašāk stāstīs teātra zinātniece Gundega Saulīte.

Anšlava Eglīša vēstules teātriniekiem ir Viktora Hausmaņa sastādījums un komentāri. Habilitētais filoloģijas doktors LZA akadēmiķis Viktors Hausmanis jau ilgus gadus darbojas ar izcilā latviešu rakstnieka Anšlava Eglīša personības un daiļrades pētniecību. Eglītis bija ne tikai ievērojams, iecienīts daudzu romānu un skatītāju iemīļots lugu autors, bet viņam ļoti patika rakstīt arī vēstules, kuras bija adresētas ar teātra mākslu saistītām personām. Anšlava Eglīša vēstules ir īpaši nozīmīgas vairāku apsvērumu dēļ: vispirms - tajās rakstnieks nerunā un neraksta par personiskām ikdienas likstām, bet galveno uzmanību velta latviešu teātra darbībai trimdā, un tas apliecina, ka trimdas sākuma gados latvieši ieguldīja daudz darba un enerģijas, lai arī, dzīvojot svešumā, saglabātu un koptu latviešu kultūru un teātra mākslu. Vēstulēs skaidri atklājas Anšlava Eglīša interese par savu lugu iestudēšanas procesu, un vairākos gadījumos viņš netiešā veidā ar paskaidrojumiem un piebildēm kļūst par iestudējumu līdzveidotāju. No vēstulēm uzzinām, kā tapušas vairākas no populārajām Anšlava Eglīša lugām, kā uz skatuves nonāca "Kazanovas mētelis", "Galma gleznotājs", "Bezkaunīgie veči" un daudzas citas lugas. Vēstulēs Anšlavs Eglītis atklājas kā apbrīnojami daudzveidīgs izteiksmes līdzekļu meistars, bieži vien viņš ar vārdu variācijām it kā rotaļājas, tā radot savu īpatnējo izteiksmes stilu. Savukārt vēstulēs V. Hausmanim Anšlavs Eglītis atklāj svarīgus daudzus savas biogrāfijas faktus, gan darbu tapšanu, gan arī prototipu izmantošanu. Grāmatu noslēdz personu rādītājs, kurā īsi atzīmēti minēto personu dzīves dati. Par savu nozīmīgo veikumu "Grāmatu stāstos" pastāstīs pats autors Viktors Hausmanis.