Klajā laists literatūras, publicistikas un vēstures žurnāla "Domuzīme" 2017. gada trešais numurs.

Žurnāls iznāk kopš 2015.gada. Piemēram, rubrikā "Latviešu klasiķu īsproza" literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis atgādina par prozistu un fabulistu Pērsieti, kurš savos darbos rāda dzīvi un cilvēkus 19. gs. modernā industriālisma rītausmā, turpat izlasāms arī viņa stāsts "Acīs krītoši burti". Par žurnāla jauno numuru plašāk stāsta Mārtiņš Mintaurs.

Pārskatot žurnālu kopumā, šķiet, ka galvenās ir tematiskās līnijas ir divas - analīze un provokācija. "Piekrītu, un paldies par šādu atzinumu jo tas ļoti precīzi iederas tajā, kā strādājam "Domuzīmē" un kādus materiālus cenšamies sagatavot. Ir skaidrs, ka mūsdienās ar analīzi vien nepietiek - ir nepieciešamas arī tādas lietas, kas pievērš cilvēku uzmanību," teic Mārtiņš un tuvāk raksturo jaunajā žurnālā iekļautās publikācijas.

Karīna Račko (1988) ir zobārste, kuras sirdslieta jau kopš bērnības bijusi rakstīšana. Autores kaisles, spriedzes un jutekliskuma piesātinātais debijas romāns "Saplēstās mežģīnes" atver ko līdz šim nepiedzīvotu latviešu literatūras vēsturē - latviešu lasītājiem tiek piedāvāts latviešu autores rakstītais erotiskais romāns. Kas mudinājis to rakstīt un vai ir kādi spēles noteikumi, lai rakstītu erotisku romānu? Par to stāsta pati autore...

"Rakstīšana bijusi mana sirdslieta jau kopš bērnības - rakstījusi esmu vienmēr," atklāj Karīna. "Bet laikā, kad biju bērna kopšanas atvaļinājumā, radās īpaša iedvesma - prātā noformējās tieši šis stāsts un sapratu, ka vajag to pierakstīt.

Sākumā pat neplānoju to kaut kur iesniegt un izdot grāmatas formātā, bet mans vīrs, redzot, cik aizrautīgi to pierakstu, mudināja, ka jāpamēģina.

Tā arī tas aizgāja."

Karīna prāto: "Uzskatu, ka tas bija tikai laika jautājums, kad arī Latvijā ienāks šis literatūras žanrs. Es paspēju pirmā.

Man pašai, lasot grāmatas par attiecībām, radusies sajūta, ka priekškars pār fizisko tuvību tiek novilkts pārāk ātri. Bet seksuālās attiecības taču ir ļoti fundamentāls attiecību komponents, kas daudz pastāsta par attiecību būtību kā tādu!

Ja visas seksa ainas manā romānā nebūtu tik atklāti uzrakstītas, to stāstu nemaz neizdotos izstāstīt, jo tās atspoguļo varoņu raksturus, psiholoģiskās īpatnības, iekšējos kompleksus, traumas. Tas bija vajadzīgs!"

Un kā ritējis rakstīšanas process? "Man rakstīšana vedās ļoti viegli - mēģināju aprakstīt seksu skaisti un inteliģenti. Negribēju, lai tas ir prasti, vulgāri. Spriežot pēc lasītāju atsauksmēm, šķiet, ka tas man arī izdevies," prāto autore, kurai iedvesma atnāk dabiski un organiski: "Romāna tapšanas process bija viegls. Palīdzēja apziņa, ka es taču nezināju, ka kādreiz kāds to lasīs. Līdz ar to nebija nekādas iekšējas cenzūras, nosodījuma, neizpratnes."

Vai varētu būt tā, ka cilvēks, izlasot grāmatu, sajūt sevī slepenās vēlmes? "Grūti teikt.

Lasītāju reakcija ir ļoti emocionāla. Ir divu veidu cilvēki - ir tādi, kas sajūsmā aizrautīgi izlasa no vāka līdz vākam, pat neelpojot. Un ir otri, kuri uzskata, ka tas ir briesmīgi - tik atklāti rakstīt.

Laikam jau tas ir saistīts ar vēlmēm un jautājumu, cik viņi ir atklāti paši pret sevi."

Zināmā mērā autore noteikti var justies kā psihoterapeite. "Katrā ziņā centos tāda būt - tā ir sfēra, kas mani kā mediķi interesē un saista. Centos analizēt raksturus, rīcības motīvus. Priecājos, ja man tas izdevies."

Vaicāta, kāda ir amata brāļu reakcija, izlasot grāmatu, Karīna uzsver: "Grāmata ir tikko iznākusi - gaidīju, ka nosodījuma būs vairāk. Sak', cik tu esi drosmīga! Bez nosodījuma nevar iztikt... Kaut ko tādu izdarot, nevar cerēt, ka nebūs daļa sabiedrības, kas to nenosodīs."

Viņa pati mīl visdažādāko literatūru. "Esmu izlasījusi veselu kaudzi erotiskās literatūras, taču mana visu laiku mīļākā grāmata ir "Gredzenu pavēlnieks". Vēl ļoti patīk Bukovskis, Oskars Vailds."

Vai pēc "Saplēstajām mežģīnēm" sekos vēl citas grāmatas? "Jā! Jau rakstu vēl! Esmu jau uzrakstījusi 300 lappuses - tas ir kas jauns. Būs stāsti par attiecībām, netrūks romantikas, bet tas ir savādāks stāsta. Arī vēstījums, ko centīšos pateikt, būs citādāks."