Šajā raidījumā ar Ilmāru Pumpuru sarunājamies par gaidāmajiem Ziņģēšanas svētkiem Alsungā, Kuldīgā un Rīgā, bet kopā ar Dārtu Dravu raugāmies tradicionālās mūzikas vakara "Kur mani raksiet?" virzienā.

Kur mani raksiet?

Ceturtdien bārā "Lofts" gaidāms tradicionālās muzicēšanas vakars. Sarunājamies ar idejas iniciatori Dārtu Dravu, lai uzzinātu vairāk par gaidāmo notikumu.

Varētu šķist, ka nosaukums "Kur mani raksiet?" ir par veļu laiku. Mazliet jau esot, taču tie ir vārdi no dziesmas rindām par dziedātprieku. Šie vakari ir mēģinājums atjaunot kopādziedāšanas tradīciju, sākotnēji draugu lokā, taču nu jau plašākā pulkā, kur aicināts ikkatrs. Šādus tradicionālās muzicēšanas un kopā sanākšanas vakarus iecerēts rīkot vēl.

Festivāla "Dzīvā mūzika" Ziņģēšanas svētki

Biedrība "Skaņumāja" cītīgi gatavojas un ielūdz visus uz šī gada festivāla "Dzīvā mūzika" Ziņģēšanas svētkiem, kas no 20. līdz 22. oktobrim norisināsies Alsungā, Kuldīgā un Rīgā.

Studijā viesojas festivāla rīkotājs Ilmārs Pumpurs, kurš pastāsta plašāk par šī gada tēmu – ziņģe un ziņģēšana, kā arī iepazīstina plašāk ar Ziņģēšanas svētku programmu.

Festivāla "Dzīvā mūzika" šī gada tēma ir muzikantu dziesmu repertuārs, klasiskās ziņģes. Tas ir dziesmu slānis, kas mūsu tautas mūzikā iezīmē pāreju no senākajām tautas dziesmām uz Eiropas mūzikai kopīgo mantojumu, tā saucamajām pilsētas balādēm. Kaut gan ziņģēšana kopumā tiek uzskatīta par vokālo tradīciju, melodiju instrumentālais raksturs ļauj uzskatīt, ka to attīstība un funkcionēšana ir cieši saistīta ar spēles tradīcijām.

Ziņģēšanas svētku dalībnieki ir dziedātāji un grupas, kuriem senās ziņģes allaž bijusi nozīmīga repertuāra daļa: "Suitu sievas" un "Suitu vīri", dziedātāja Dace Prūse, dziedātāja un stāstniece Ārija Klēvere un kapela "Hāgenskalna muzikanti". Žanra starptautisko dimensiju palīdzēs atklāt gan pašmāju dalībnieki – Rīgas krievu folkloras ansamblis "Berendejka", gan ārzemju viesi – "Vēgveres ciema kapela" no Igaunijas un dziesminieki Merilina Takere (Marilyn Tucker) un Pauls Vilsons (Paul Wilson) no Devonas Anglijā.

Viens no festivāla "Dzīvā mūzika" mērķiem ir arī izglītošana, tamdēļ arī šogad paredzētas lekcijas par ziņģēšanas tradīcijām Suitu novadā, kopumā Latvijā, kā arī Anglijā. Lekcijām tiks nodrošināta tiešraide "Skaņumājas" Facebook platformā.

"Etnovēstis" iesaka...

* Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks aicina ielūkoties seno latgaļu garīgajā kultūras mantojumā. Trešdien, 18. oktobrī, pl. 15.00 arheologa un vēlā dzelzs laikmeta pētnieka Gunta Zemīša tiešsaistes lekcija par seno latgaļu simboliku. Vairāk informācijas Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka Facebook lapā.

* Šis gads ir īpašs ar to, ka starptautiski pasludināts par lībiešu kultūras mantojuma gadu. Īpaši notikumam par godu radīta speciāla mājaslapa – plašāk par notikumiem saistībā ar lībiešu mantojumu skatiet vietnē libiesugads.lv

* Sestdien pulksten 12 Carnikavas Novadpētniecības centrs aicina uz sarunu cikla par Vidzemes lībiešiem turpinājumu. Interaktīvu sarunu Gaujas lībiešiem pa pēdām vadīs vēsturniece un pētniece Elita Pētersone. Uzstāsies arī Carnikavas folkloras kopa "Cēlāji" ar dziesmām līvu valodā.