19. maijā kultūrtelpā "Tu jau zini, kur" norisinājās preses konference, kurā bija iespēja vairāk uzzināt par ikgadējā Valmiermuižas etnomūzikas festivāla norisi šogad – līdz festivālam atlicis mazāk nekā mēnesis, tādēļ visi aicināti jau tagad ieplānot 17. un 18. jūniju pavadīt Valmiermuižā, kur notiks vērienīgākais etnomūzikas notikums, pulcējot grupas un solistus no Latvijas, Igaunijas, Austrijas, Polijas un Madagaskaras, kā arī piedāvājot daudz citu aktivitāšu, kas būs interesantas visai ģimenei.

Kā katru gadu, arī šim Valmiermuižas etnomūzikas festivālam tuvojošamies saulgriežu laikā spāņu mākslinieks Jordi NN būs izveidojis uguns skulptūru – kāda tā būs šogad, uzzinājām preses konferencē.

Šogad Jordi NN, veidojot uguns skulptūru, domājis par brīvību. Skulptūras nosaukums ir “Amani” – kas esot vissenāk lietotais brīvības vārds pasaulē, tas nāk no Somālijas, Austrumāfrikā. Uguns skulptūrai šogad būs putna forma, tas būs fēniks, kas simbolizē atdzimšanu stiprākā sevis versijā.

Festivāla programmā redzami latviešu grupu “JUUK”, “Rahu The Fool”, “Laiksne”, “TKP”, “Arcandela” un “Ududu” nosaukumi, kurus vairāk vai mazāk esam pieminējuši arī Etnovēstīs. Vēl Valmiermuižā viesosies virstoņu dzidātājs un jodelētajs Albin Paulus no Austrijas, kā arī KILEMA no Madagaskaras – abus šos māksliniekus esam dzirdējuši mijiedarbojamies ar dūdu un bungu grupu “Auļi”.

Par grupu “Auļi” kā šī gada galvenajiem Valmiermuižas etnomūzikas festivāla māksliniekiem preses konferencē vairāk stāstīja kultūras menedžmenta centra “Lauska” pārstāvis Juris Zalāns, kurš pēcāk deva vārdu arī grupas “Auļi” dalībniekam Kasparam Bārbalam.

Valmiermuižas etnomūzikas festivāla preses konferencē grupa “Auļi” pirmatskaņoja arī kompozīcijas no gaidāmā albuma “Sit, Janīti”, kura prezentācija norisināsies tieši Valmiermuižas etnomūzikas festivāla ietvaros.

Valmiermuižas etnomūzikas festivāls sola vēl daudz citu dažnedažādu iespaidu gan maziem, gan lieliem – būs iespēja skatīties arī teātri un kino, ka arī klausīties igauņu-latviešu dzeju un  iesaistīties daudz citās aktivitātēs, par kurām plašāk uzzināsit lauska.lv.

***

Šo sestdien, 28. maijā, 19:00 vakarā uz portugāļu fadu dziesmu vakaru Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” aicina dziedātāja Sara Korrēja (Sara Correia), kura kopā ar ģītārspēles meistariem Anžēlu Freiri (Angelo Freire), Djogu Klementi (Diogo Clemente) un Frederīku Gatu (Frederico Gato) atskaņos emocijām piesātinātās tradicionālās un populārās fadu dziesmas.  

Fadu nosaukums radies no latīņu vārda “fatum”, kas tulkojumā nozīmē liktenis. Mūsdienās to dēvē arī par portugāļu blūzu. Tā saknes meklējamas 19. gs. Lisabonas restorānu un bāru kvartālos, kur mazturīgie ļaudis un jūrnieki ar dziesmu palīdzību apcerēja savas dzīves likstas. Šī mūzika ir pilna kaislību, sāpju, skumju, greizsirdības un spēj savienot neciešamas sāpes ar dzirkstošu dzīvesprieku, dzīves nežēlību ar mīlestības spēku.

Par dzīvi fadu ar Saru Korrēju tad nedaudz arī aprunājāmies...