Pagājušajā nedēļas nogalē dabā varēja novērot pirmās pavasara vēsmas – ne katru gadu viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām jeb Meteņi tik sajūtami iezīmē pavasara tuvošanos, bet šoreiz gan – iestājies atkusnis, šur tur manāmi pūpoliņi.

Latvijas Entogrāfiskais Brīvdabas muzejs šajā laikā aicina nākt izvizināties ar lēzi jeb ar kārtij piestiprinātām ragavām, jo Meteņu svinēšanai ir jautrs spēles raksturs – dažādas ampelēšanās, to skaitā budēļu auglības rituālu izdarības, lielīšanās, vizināšanās ar ragavām vai zirgu vilktām kamanām, tādējādi pamazām atvadoties no ziemas un priecājoties par dienas gaismas paildzināšanos.

Par Meteņu svinēšanu vairāk var uzzināt kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” YouTube kanālā pieejamā sarunu cikla “Aīdas istaba” sestajā sērijā “Meteņi. Pavasara sākums”.  Tur ar tradīciju pazinēju Aīdu Rancāni  par Meteņu izdarībām sarunājas aldaris Reinis Pļaviņš, kurš dalās arī ar savām pārdomām par latviskumu, radošumu un par to, kāpēc nepieciešams svinēt latviešu tradicionālos svētkus. Pēc neliela fragmenta no sarunas piedāvājam noklausīties arī tās noslēgumā dziedāto Budēļa dziesmu, kurā Aīdai Rancānei un Reinim Pļaviņam pievienojies folklorists Jānis Jasjukevičs. Jāpiebilst, ka sarunu cikls “Aīdas istaba” tiek veidots ar mērķi piedāvāt plašam sabiedrības lokam brīvi pieejamu un viegli uztveramu materiālu, kurā izzināta tradicionālo svētku norise, tradīciju jēga, nozīme un simbolika, kā arī to izpausmes mūsdienu pasaulē.

Un, tā kā gada tumšākais laiks ne tikai Latvijā ir maskošanās laiks, tad katru gadu ziemas noslēgumā Latviešu folkloras biedrība rīkojusi Starptautisko masku tradīciju festivālu. Kā jau visi publiski sarīkojumi, arī masku tradīciju festivāls pielāgojies esošajiem apstākļiem un nu jau pāris gadus norisinās mazliet savrupāk. Šogad masku grupu darbošanos varēs redzēt, dzirdēt un sajust Limbažos 19. un 20. februārī – interesenti ir aicināti pieteikties, sazinoties ar Latviešu folkloras biedrību, savukārt "Etnovēstis" sazvanījās ar folkloras biedrības valdes priekšsēdētāju Andri Kapustu, lai uzzinātu par masku tradīciju sarīkojuma norisi plašāk.

Savukārt kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” YouTube kanālā ir skatāms un klausāms folkloras kopas “Savieši” 40 gadu jubilejas koncertieraksts “Lustīgai man dzīvot”, kurā notiek sadziedāšanās starp saviešiem un kādreizējiem kopas vadītājiem – Valdi Muktupāvelu, Veltu Leju, Jantu Mežu, Amandu Zaesku Jātnieci un Ēriku Mālderi. Dziesmas papildina vadītāju atmiņu stāsti un retrospektīvs bilžu apskats.

Folkloras kopa “Savieši” tika dibināta 1980. gadā Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, pulcējot kopā lielu skaitu entuziasma pilnus jauniešus. Šīs kopas padomdevēju un krustvecāku loma bija folkloras draugu kopai “Skandinieki”. Apaļās jubilejas gadā arī “Etnovēstīs” tikāmies ar folkloras kopas “Savieši” pārstāvjiem – sarunu atradīsit raidījuma arhīvā 2020. gada 20. oktobrī, taču tikmēr piedāvājam noklausīties dziesmu “Suņi Rēja, Vilki Kauca” no “Saviešu” jubilejas koncertieraksta, priekšdziedātāja “Saviešu” kādreizējā vadītāja Janta Meža.