"Laiksnes" jubileja Miķeļdienas ieskaņās

Šis gads tautas mūzikas grupai "Laiksne" ir īpašs: grupa svin jau 30. jubileju! Šajos gados paveikts gana daudz: izdoti seši albumi, apbraukāta puse Eiropas, koncertējot un piedaloties festivālos. Starp citu, "Laiksne" ir Austrumlatvijas izloksnes vārds, kas nozīmē – "ūdensroze". Jau 28. septembrī kultūras centrā "Iļģuciems" pulksten 19 visi laipni gaidīti grupas 30 gadu jubilejas koncertā "Pirmie trīsdesmit".

Par "Laiksnes" dzimšanas dienas svinībām sarunājamies ar grupas dalībniecēm - vadītāju Baibu Indrēvicu un Vinetu Romāni. Vakara gaitā būs senas un jaunas dziesmas, jautri atmiņu stāsti, konkurss "Laiksnes pazinējs", bet noslēgumā – "Laiksnes" mīļākie danči. Programma visnotaļ bagātīga un vakars iecerēts trijās daļās. Dzimšanas dienas visbiežāk svin draugu lokā. Arī "Laiksne" gatavojas svinēt kuplā draugu pulkā. Jubilejas koncerta pirmajā daļā uzstāsiet pati "Laiksne", taču vēlāk pievienosies draugi un domubiedri: grupa "Teikas muzikanti", folkloras kopa "Kokle", "Saucējas", "Lāns", "Visi vēji" un jauns duets "Lūcija. Zemgus. Ērģeles."

Bet "Laiksnes" jauno albumu "Pirmie trīsdesmit" meklējiet visās straumēšanas platformās!

Miķeļu svinēšana

23. septembrī sācies astronomiskais rudens. Daudzi tradicionālās kultūras pārstāvji jau paspējuši nosvinēt rudens saulgriežus. Taču Miķeļus, Mikāli vai Miķeļdienu visā Latvijā tradicionāli svin 29. septembrī. Miķeļi kopš seniem laikiem ir tirgus diena, un šī tradīcija turpinās joprojām. Miķeļdienas tirdziņi turpinās visā Latvijā, visus nenosaukt.

"Etnovēstīs" ieskicējam Miķeļdienas svinības un rudens ražas tirgu Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Sestdien, 30. septembrī, no pulksten 10 līdz 17 tiks svinēti rudens saulgrieži jeb Miķeļdiena. Muzejs aicina uz Miķeļdienas tirgu, rudens ražas zupu un visdažādākajām aktivitātēm muzeja Latgales ciemā, Vidzemes zemnieka sētā un Kurzemes zemnieka sētā.

Latgales ciemā būs sabraukuši īstenie latgalieši ar devīzi "Latgalīši Reigā brauc!" Tur būs latgaliešu Miķeļdienas tirgus un latgaļu virtuve, Latgales amatnieku meistarklases un latgaļu grāmatas, kā arī neiztikt bez lustēm un dančiem. Visai ģimenei būs iespēja radoši darboties svilpaunieku izgatavošanā, pīšanā un koka spēļu darbnīcā. Visas dienas garumā skanēs latgaliešu mūzika un būs danči ar kapelu "Augusti", "Līvenhofas muzikantiem" un tautas deju kopu "Silaviņa". Lustes vadīs Oskars Bērziņš. Notiks arī konkursi, ar iespēju saņemt balvā amatnieku izstrādājumus, kā arī latgaliešu valodas ātrie kursi.

Vidzemes zemnieka sētā būs dziesmas un rotaļas ar Zaķumuižas folkloras kopu "Oglīte", folkloras kopu "Tīrums" un "Mantojums" programma "Rudzu tīrums", Siguldas folkloras kopas "Senleja" darinājumu izsole un sadziedāšanās, bet noslēgumā – Rīgas Latviešu biedrības Somugru dienu ciemiņu priekšnesumi, kuros uzstāsies udmurtu ermoņiku meistars Pāvels Kutergins (Pavel Kutergin), mariešu muzikants Annu Makejevs (Annu Makejev) un igauņu koklētāja Eva Valjaots (Eva Väljaots).

Savukārt Mērsraga smēdē gaidāmi kalēja Artūra Purviņa amata paraugdemonstrējumi, Kurzemes zemnieka sētas laidarā būs apskatāmas vistiņas un pīles, muzeja izstāžu zālē turpināsies kokļu izstāde "Dvēseles stīgas", un pasākuma laikā būs iespēja to apskatīt arī izstādes autores Rozītes Katrīnas Ponnes vadībā.

Vairāk informācijas atradīsiet Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja mājaslapā.

***

Miķeļa svētki tiks svinēti arī Alsungā: Alsungas pils pagalmā sestdien no pulksten 11 līdz 15 uzstāsies pašmāju kopas – Basu un Gudenieku Suiti, kapella "Kā ir, tā ir". 14.00 Amatu mājā Zemgales tautastērpu izstādes "Zemgale ziedu rakstos" atklāšana. Turpat Amatu mājā līdz 20. oktobrim apskatāma arī suitu audēju segu izstāde. Savukārt plkst. 17 notiks pasākums "Šverins Suitos – 400 gadu jubileja" pilī. Vairāk informācijas – Alsunga.lv.

***

Vēl "Etnovēstīs" par Somugru dienām, kas šoruden tiek rīkotas jau desmito gadu, Tradicionālās dziedāšanas kursiem, kā arī Latvijas Universitātes jauktā kora "Dziesmuvara" tradicionālo "Ražas svētku koncertvakaru".