Neskatoties uz daudzu dažādu plānu atcelšanu sakarā ar ārkārtas situāciju pasaulē, tā griezties tomēr nepārstāj, un procesi dabā rit savu gaitu. Tā pagājušo nedēļu piedzīvojām nakts un dienas izlīdzināšanos, kad ne mazums latviešu svinēja Lielo dienu, Lieldienas jeb Saules gada sākumu.

Tad nu Etnovēstis vēlējās noskaidrot, kā šajā laikā, kad visieteicamākais ir netikties un mājās palikt, šos svētkus svinēja dažās latviešu tautas tradīcijas kopjošās ģimenēs. Atskatīties uz pagājušās piektdienas rītu "Etnovēstis" palūdza, un tām laipni atsaucās Gunta Siliņa un Jānis Jasjukevičs, kā arī Rancānu ģimene.

Taču, ja kāds no klausītājiem pēc dzirdētā jūtas apjucis, jo Lieldienas taču vēl tikai būs, ļoti vērtīgi būs paklausīties Rūtas un Valda Muktupāvelu pārdomas par Lieldienu svinēšanu.

Jāpiebilst, ka "Etnovēstis" ielūkojās Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā garamantas.lv un pie atslēgas vārda "Lieldienas" patiesi atrada ne mazums ticējumu.

Daudziem jau zināms, ka Lieldienās ir jāšūpojas, lai vasarā odi nekostu, kā arī jāēd olas, lai arī īsti nav zināms, kāpēc.

Daudz ticējumu ir arī par mazgāšanos – dažos mute jāmazgā avotā pirms saullēkta, citos vienkārši no rīta.

Citos ticējumos jāmazgā arī kājas, vai pat upītē jānomazgājas visam, lai vasarā odi nekostu un lai no rītiem miegs nenāktu. Ir ticējumi par istabas tīrīšanu – lielākoties tas jāizdara pirms saules lēkta vai saulei lecot – jāšļāc smiltis, lai vasarā mušas istabā nebūtu.

Taču cits ticējums atkal to istabu piemēslo, jo, redz, Lieldienas rītā jālasa skaidas un ar visām jāskrien ap istabu un katru reizi jāmet pa skaidai zemē, tad to vasaru daudz atrodot.

Ir arī ticējumi par govīm – Lieldienās tās vajagot berzēt ar ledu, vai arī saimniecēm pirms saules jāsteidzas uz kūti tās kopt, tad padošoties labi lopi. Vēl Lieldienas rītā jāskrien uz avotu pēc ūdens, tad visu gadu būšot mudīgs. Kā arī ir ieteikums izplaucēt bērzus un nopērt tos, kas Lieldienu rītā vēl guļ, vai arī ķemmēt apenāja matus, lai tie gari augtu. Tāds ticējumu apkopojums no garamantas.lv, kur, starp citu, pašlaik atrodams arī aicinājums iesaistīties iniciatīvā – pandēmijas dienasgrāmatas rakstīšanā. Ja šī akcija jūs ieinteresējusi, ielūkojieties garamantas.lv!

Ja jūs Lieldienas vēl tik gatavojaties svinēt līdz ar kristīgo kalendāru, "Etnovēstis" novēl, lai izdodas šajā savrupības laikā to izdarīt ne mazāk piepildīti kā iepriekšējos gadus!