Atskaņojam muzikālas liecības no grupas "Saucējas" koncerta "Taisnie ceļi un sānsoļi", kā arī kopā ar Madaru Roni atskatāmies uz Ūsiņdienas svinībām kopā ar folkloras kopu "Vīteri".

Kā jau vēstījām iepriekšējās "Etnovēstīs", sarunājoties ar grupas "Saucējas" vadītāju Ivetu Tāli, tad pagājušo ceturtdien Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā "Zirgu pasts" tradicionālās dziedāšanas grupa "Saucējas" svinēja savu 15. vārda dienu, piedāvājot klātesošajiem iepazīt grupas taisnos ceļus un dažnedažādus sānsoļus, kas koncerta gaisotnē plašākai publikai bija klausāmi pirmo reizi.

"Saucējas" stāstīja dažādus stāstus, kā katra no dziesmām pie viņām nonākusi, un īpaši godinātas, protams, bija tautas dziesmu teicējas, no kurām dziedātājas dziesmas mācījušās, klausoties viņu balsu ieskaņojumus, vai arī piedzīvojot to laimi satikties dzīvē.

Koncerta sākumā dzirdējām Ivetas Tāles stāstu par teicēju Annu Kažu.

Kā "Saucējas" koncertā ļāva noprast, tad, mācoties dziesmas no teicēju balsu ieskaņojumiem, pastāv dažādas problēmas – pirmkārt, visbiežāk agrāk daudzbalsībā dziedātās dziesmas, teicējas iedziedājušas vienas pašas, līdz ar to bieži nākas interpretēt daudzbalsību, cerot, ka tā atspoguļos tradīciju. Otrkārt, ierakstos daudzkārt ir dzirdamas tādas dīvainības, ka nevar saprast, vai tās būtu jāatdarina, vai labāk jāizvairās to darīt. Taču savu sānsoļu koncertā saucējām Indrai Mētrai un Vijai Babrei bija iespēja nodziedāt kādu sev ļoti mīļu dziesmu no Rucavas tieši tā kā to dzirdējušas teicēju Annas Vilkaules un Katrīnas Grabovskas balsu ieskaņojumos, kā arī vēlāk teicēju Kristīnes Albužes un Ķērstas Balčus izpildījumā Sventājas ierakstos.

Vēl starp "Saucēju" sānsoļiem koncertā dzirdējām kādu dziesmu no Sibīrijas, kurā pēc priekšdziedātājas Jantas Mežas teiktā saaudušās latviešu, igauņu un slāvu mūzikas kultūras. Kā arī uzzinājām arī par "Saucēju" draudzību ar gruzīnu sieviešu folkloras grupu Nanina, no kuras viņas iemācījušās dziedāt kādu gruzīnu šūpuļdziesmu.

Savukārt kādā brīvdabas muzeja festivālā Polijā "Saucējas" dzirdējušas kādu baltkrievu dziesmu par kolhoznieku mīlestību, un kad dažus gadus vēlāk to atkārtoti dzirdējušas kādas Viļakas teicējas repertuārā, nolēmušas iemācīties arī to. 

Koncertā "Taisnie ceļi un sānsoļi" "Saucējas" ne tikai dziedāja - Iveta Tāle un Signe Pujāte spēlēja arī dūdas, atskaņojot divas Emiļa Melngaiļa pierakstītas meldijas.

Ļoti daudzveidīgs, izglītojošs un stāstiem bagāts bija tradicionālās dziedāšanas grupas "Saucējas" koncerts "Taisnie ceļi un sānsoļi" pagājušo ceturtdien teātra mājā "Zirgu pasts". Kā LKA rektore Rūta Muktupāvela savā apsveikumā teica, tad viņai esot prieks, ka šo 15 gadu laikā "Saucējas" nav mainījušās un šajā spīguļu laikmetā vēl aizvien necenšas sevi eksponēt, bet gan izceļ Latvijas tradicionālās kultūras dižās teicējas, kuras nu jau lielākoties satiekamas vairs tikai ierakstos.

Nobeigumā vēl klausāmies Domiceles Ļīpeņas sīna bolsu, ko koncertā Iveta Tāle nodziedāja kopā ar Saucēju smalkākās balss īpašnieci Elīnu Elleri, un pēc tam, protams, arī dziesmu, ko "Saucējām" bijusi tā laime dziedāt savā pirmajā koncertā pirms 15 gadiem kopā ar dižo teicēju Margaritu Šakinu.

Ja dzirdētie ierakstu fragmenti no grupas "Saucējas" koncerta "Taisnie ceļi un sānsoļi" ir ieinteresējuši, tad koncerta pilno video versiju atradīsit Saucēju feisbuka lapā.

***

Pagājušo svētdien Rīgas Latviešu Biedrības pagrabiņā, krogā "Merķelis", ļaudis pulcējās uz Ūsiņa dienas svinībām kopā ar folkloras kopu "Vīteri" no Rēzeknes.

Ūsiņa diena ir seni latviešu pavasara svētki, kas iezīmē viduspunktu starp pavasara saulgriežiem (Lielo dienu) un vasaras saulstāvjiem (Jāņiem). Ūsiņš ir zirgu aizgādnis, un tieši Ūsiņdienā jauni puiši pirmo reizi devās pieguļā.

Kā "Etnovēstīm" vēstījusi Madara Rone, svinības "Merķelī" tika atklātas ar īstu pavasara tautasdziesmu par "ūsi", pēc tās stāstīta pasaka par raganu un trīs tēva dēliem, savukārt koncerta noslēgumā izskanēja "Vīteru" mīļākās tautas dziesmu melodijas. Pēc neliela ieskata sarīkojuma norisē, dzirdēsiet arī Madaras Rones sarunu ar folkloras kopas jauniešiem, kā arī ar "Vīteru" vadītāju Sandru Stari par Ūsiņdienas svinēšanu.