25. martā pulksten 19 koncertsērijā "Pasaule Lielajā dzintarā" Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" viesosies arābu klasiskās mūzikas ansamblis "Al Kindi", kas jau 40 gadus apvieno dziedātājus un instrumentālistus no Sīrijas, Ēģiptes un Tunisijas. Ar viņiem kopā uz skatuves sama rituālu izpildīs Damaskas virpuļojošie derviši.

Pirms koncerta ievadlekciju par sūfismu sniegs etnomuzikologs Boriss Avramecs, tādēļ "Etnovēstis" lūdz viņu sniegt īsu ieskatu miera, mīlestības un cieņas vēstošajā sūfisma filozofijā, tā sakrālajā mūzikā un rituālos.

Sūfisms ir islāma ticības virziens un prakse, kas uzskata, ka patiesību par dievišķo mīlestību un zināšanas iespējams iegūt, veidojot tiešu, personisku pieredzi ar Dievu. Par pirmajiem sūfijiem tiek uzskatīti 8. gadsimta beigās un 9. gadsimta sākumā Irākā un Sīrijā dzīvojošie askēti. Viņu ticības pamatā svarīgākā ir garīgā attīstība – nevar iemīlēt Dievu, ja nespēj iemīlēt sevi pašu un visu cilvēci. Sūfijus interesē Korāna alegoriskā jēga – viņi rakstītajā tekstā meklē apslēptas nozīmes.

Ansambli "Al Kindi" 1983. gadā dibinājis franču mūziķis, muzikologs un kanuna virtuozs Žiljēns Džalāls Edins Veiss (Julien Jalal Eddine Weiss, 1953 – 2015) ar mērķi saglabāt un popularizēt arābu klasisko mūziku. Ansamblis tiek uzskatīts par žanra pamatlicējiem, radot gan uzstāšanās, gan muzicēšanas kultūru, kurai seko arī jaunās paaudzes tradicionālās mūzikas izpildītāji.

Gaidāmajā koncertā skanēs sūfiju garīgā mūzika, kurā savienotas lūgsnas un arābu klasiskā mūzika. Sakrālo dziesmu dziļākos vēstījumus atklās Šeihs Hameds Daūds (Sheikh Hamed Daoud), kurš veltījis savu dzīvi Sīrijas garīgo tradīciju turpināšanai un popularizēšanai un tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem sīriešu vokālistiem un Korāna lasītājiem. Koncertā būs iespēja iepazīt tādus tradicionālos instrumentus kā niedru flauta, ūds, kanuns un arābu tamburīns. Plašāku informāciju par gaidāmo koncertu atradīsit "Lielā dzintara" mājas lapā.