Šajā raidījumā runājam par nemateriālo kultūras mantojumu, kā arī vēstām par Latvijas nacionālā kultūras centra (LNKC) semināriem, sadziedāšanās vakariem ar folkloras draugu kopu “Skandinieki”, kā arī pievēršamies latgaliešu kultūras balvai “Boņuks 2019”.

Jau no janvāra sākusies pieteikumu pieņemšana Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam, tādēļ Etnovēstis uz sarunu aicinājušas LNKC nemateriālā kultūras mantojuma eksperti un radio “Klasika” kolēģi Gitu Lanceri, lai uzzinātu par esošo situāciju saraksta veidošanā. Pieteikumu pieņemšana līdz 30. maijam, sīkāka informācija www.lnkc.gov.lv.

Esam jau vēstījuši, ka februārī LNKC centrs rīko seminārus tradicionālās mūzikas un kultūras kolektīvu vadītājiem, un nu pienākusi iespēja semināru apmeklēt Rīgā, Latvijas Nacionālā kultūras centra telpās. Tur Māra Mellēna stāstīs par tradīcijām un to kontekstu mūsdienās, Gita Lancere iepazīstinās tuvāk ar Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstu. Kā arī, gatavojoties Starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2021” skatēm, Linda Rubena stāstīs par tautas tērpa komplektēšanu un valkāšanu. Savukārt LU LFMI Latviešu folkloras krātuves pētnieces Justīne Jaudzema, Elīna Gailīte un Una Smilgaine iepazīstinās kā ikdienas darbā ērti un jēgpilni lietot interneta portāla www.garamantas.lv krājumu, tamdēļ kolektīvu vadītājiem lūgums savu iespēju robežās paņemt līdz portatīvos datorus. Seminārs notiks šo piektdien no 11:00 līdz 15:00 LNKC telpās.

Savukārt 22. februārī, sestdien, turpat Nacionālajā kultūras centrā norisinās praktisks seminārs adītājām "Zeķu adīšanas tradīciju saglabāšana. Dažādas zeķu adīšanas tehnikas, veidi". Semināra norises laiks arī no 11:00 līdz 15:00.

Sīkāka informācija par visu www.lnkc.gov.lv.

***

Šo piektdien, 21. februārī, Kalnciema rezidencē no 19:00 līdz 22:00 norisināsies pirmais dzīvās folkloras vakars "Trīs draugi", ko rīko Julgī Stalte ar folkloras draugu kopu “Skandinieki”, ieeja brīva, līdzi var ņemt arī mūzikas instrumentus un deju kurpes. Vairāk informācijas par jauno telpu atradīsit Kalnciema Rezidences feisbuka lapā.

***

Un vēl. Zināmi 30 Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2019” nominanti, no kuriem 23. februāra ceremonijā Latgales vēstniecībā GORS balvas saņems 10 no tiem, kā arī ilggadēji latgaliešu kultūras aktīvisti saņems balvas par mūža ieguldījumu. Ceremonija noris jau 12. reizi. No nominantu saraksta "Etnovēstis" īpaši vēlas izcelt Ciblas folkloras kopu „Ilža“ un tās albumu un pētījumu „Ludzas igauņu dziesmas“, etnogrāfisko tērpu darinātājas un skolotājas Ivetas Seimanovas vārdu, Ilmāra Znotiņa fotoprojektu un izstādi „Latgales ļaudis“, ko rudenī apspriedām arī Etnovēstīs, kā arī izdevumu “Nu sakneitis lozda zīd” – Annas Vagales folkloras, etnogrāfisko materiālu un vietvārdu vākumu Krāslavas pusē. Visu latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2019” nominantu sarakstu atradīsit www.lakuga.lv