Šonedēļ Etnovēstīs tiekamies ar mūziķiem Ādamu Ormesu (Adam Ormes) un Īanu Kembelu (Ian Campbell) no Lietuvas, kuri darbojas grupā “Crooked Mouth”, kā arī pievērš pastiprinātu uzmanību prūšu kultūras mantojumam. Sestdienas, 2. marta, vakarā grupa viesosies Rīgā, kad bārā “Nemiers” uzstāsies kopā ar grupu “Solventis” no Francijas. 

Abiem mūziķiem ir savs interesants stāsts, kā viņi nokļuvuši Lietuvā, katrs no viņiem nāk no pavisam citas pasaules malas.

Īans Kembels ir no Kanādas, Vankūveras salas Britu Kolumbijas provincē, Lietuvā viņš dzīvo jau vairāk nekā divus gadus. Tieši viņš bija tas, kurš izveidoja projektu “Crooked Mouth”, kas aktīvi darbojas jau vairāk nekā 10 gadus. Kad mūziķis pārcēlies uz Lietuvu, projektu viņš “paņēmis līdzi” un turpinājis tur. Pēc kāda laika viņam pievienojies Ādams. Savukārt Ādams atklāj, ka nākot no Anglijas, taču nu jau vairāk nekā piecus gadus dzīvojot Lietuvā. Viņa māte ir poliete, tādēļ Ādams par Lietuvu zinājis jau kopš agras bērnības, te nereti viesojies un sācis apbrīnot baltu kultūru un valodas. 

Abi mūziķi ar savu grupu pievienojušies vēl vienai muzikālai apvienībai “Romowe Rikoito”, kuras dziesmas, iedvesmojoties no prūšu kultūras, ir prūšu valodā. Ādams Ormess ir arī Lietuvas prūšu biedrības dalībnieks.

Viņš iesaka ielūkoties mājaslapā prusai.org, kurā apkopotas prūšu kultūras aktualitātes, pieejamas bezmaksas prūšu valodas nodarbības. 

Īans piebilst, ka abi ar Ādamu ir zināmā mērā iesaistīti arī antropozofiskās iniciatīvās, proti, Īans ir Valdorfskolas pedagogs, bet Ādams darbojas biodinamiskajā lauksaimniecībā. Šoreiz neizvēršam plašāk, kas ir antropozofija, taču viena no tās pamatidejām ir reģenerācija jeb atjaunošanās. Un valodas, kultūras vai mākslas atjaunošana, augšāmcelšana var būt kā alķīmiska reakcija. Izdzīvots un ietverts dzīvā formātā, nevis kā kaut kas arhivējams vai muzejam nododams, process var rosināt un radīt jaunas negaidītas un aizraujošas, skaistas lietas.