Šajā raidījumā atskaņojam folkloras pārstāvju muzikālus atbalstus Ukrainai, atskatāmies nedaudz uz Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2021” pasniegšanas ceremoniju, kā arī vēstām par citām aktualitātēm.

Pagājušajā raidījumā uzrunājām Latvijā dzīvojošo ukrainieti Viktoriju Prituļaku, kura vēstīja par Ukrainas tradicionālās kultūras bagātībām un aicināja folkloras kopas piedalīties zibakcijā, dziedot ukraiņu tautas dziesmu par kazakiem.

Pašlaik pēc jau vairāk kā nedēļu ilgušā kara, Viktorija aicina visus tos, kuri, atbalstot Ukrainas tautu, organizē koncertus vai sadziedāšanās, piedalās protestos, seko līdzi notikumiem, komponē, glezno, fotografē vai rada jebko citu, veidot dienasgrāmatas pierakstus, un pie sociālo tīklu publikācijām pievienot mirkļbirkas #StandwithUkraine, #Folkloraskratuve,  #Dienasgramata – citējot Viktoriju, lai "tad, kad Ukraina šo karu uzvarēs, mēs visi kopā veidotu šīs apbrīnojamās varonības vēstures apkopojumu".

Uz Viktorijas aicinājumu nodziedāt ukraiņu tautas dziesmu par kazakiem, kas dodas karā aizstāvēt savu zemi un atvadās no saviem mīļajiem, atsaucās Jeļena Jekimova, ievietojot kādas meitenītes dziedājumu sociālajā vietnē Facebook.

Savukārt Tbilisi dzīvojošā Māra Rozentāle turpat facebook vietnē ievietojusi uzsaukumu "Ar mūziku pret karu" dūdiniekiem Latvijā un visā pasaulē, uz ko atsaucās arī tradicionālās dziedāšanas grupas "Saucējas" vadītāja Iveta Tāle kopā ar Vitu Tallu un Daigu Kalniņu.

Savukārt folkloras kopas "Senleja" vadītāja Anda Skuja Ukrainas atbalstam sociālajā vietnē Facebook, godinot ukraiņus, ievietojusi dziedājumu, ar ko tradicionālās dziedāšanas grupa "Saucējas" pagājušo sestdien Latgales vēstniecībā "Gors" atklāja Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks 2021" pasniegšanas ceremoniju. 

"Boņuka" ceremonijas atklāšanā grupa "Saucējas" nodziedāja arī Ziemeļlatgales (Upītes un Šķilbēnu) tolku bolsus. Jāpiebilst, ka par mūzikas albumu "Dabā" nedēļu iepriekš "Saucējas" saņēma mūzikas ierakstu gada bavu "Zelta mikrofons" kategorijā "Labākais tautas mūzikas albums". Arī Latgaliešu kultūras gada balvas "Boņuks 2021" 30 nomināciju vidū bija "Saucēju" izdevums "Dabā", tomēr 10 Boņuka māla statuetes saņēma citi nominanti, no kuriem tradicionālās kultūras pārstāvjus – folkloras kopu "Vīteri" un video stāstu "Teika par Rēzeknes Rozi", Anneli Slišāni un 100 dečus Latvijai un stāstu krājumu "Tuoraga stuosti", kā arī Andri Slišānu un Balvu novada zīmi latgaliešu valodā, kā arī pirmo izlaušanās istabu latgaliski "Pīci panti" – pieminam raidījumā.                                                          

Videoreportāža no "Boņuka" balvas pasniegšanas - portālā LSM.LV!

Latgaliešu kultūras gada balvas mērķis ir apkopot labāko, spilgtāko un svarīgāko padarīto pērnajā gadā latgaliskajā kultūrā, godināt aktīvākos latgaliešu kultūras pārstāvjus, popularizētājus, kā arī veicināt un rosināt jaunrades un kultūras daudzveidības attīstību nākotnē. Šogad latgaliešu kultūras gada balva tika pasniegta jau četrpadsmito reizi, un kopā tika saņemti 109 pretendentu pieteikumi. Visu "Boņuks 2021" svinīgās ceremonijas ierakstu vēl aizvien ir iespēja noskatīties Latvijas Televīzijas 1. kanālā – tur paveras iepriecinoša ainava par to, ka Latgaliešu kultūrā īstenojas fantastiskas idejas.