Šajā "Etnovēstu" raidījumā sarunājamies ar grupas The Black Rooster dalībniecēm Ilgu Vālodzi-Ābeli un Elīnu Elleri par gaidāmo latviešu un ebreju tautas mūzikas koncertu Žaņa Lipkes memoriālā 28. oktobrī; vēl arī ielūkojamies pirmajā Goda dvieļu dancināšanas atklātajā mēģinājumā, kur akcijas rīkotāji Evita Lisovska un Ernests Spīčs nedaudz pastāsta par goda dvieļiem un to vākšanas akciju.

The Black Rooster – latviešu un klezmera mūzikas saruna mūsdienu skaņā

Sestdien, 28. oktobrī, Žaņa Lipkes memoriālā Rīgā Latvijas pirmatskaņojumu piedzīvos koncertprogramma The Black Rooster, kas tapusi no Emiļa Melngaiļa latviešu un ebreju mūzikas kolekciju materiāliem. Šis projekts laikmetīgā skaņā, kāda Melngaiļa laikā vēl nebija pastāvējusi, runā par kultūru kontaktiem dažādos laikos. Par nemainīgi aktuālām tēmām tiks runāts caur tautas mūzikas aranžijām latviski, latgaliski, lietuviski un jidišā. Savukārt, vienā valodā savijas vijole, bajāns, kokle, elektriskā ģitāra, dūdas, stabule, mandolīna, vargans un perkusijas.

Mūsu reģionā pierakstītajai klezmera mūzikai ir no Balkānu u. c. reģioniem atšķirīgs skanējums, tā ir maz pētīta un izpildīta, jo Austrumeiropas ebreju mūzikas izpēte pārsvarā tiek balstīta materiālos no Ukrainas, Rumānijas un Polijas, unikālo ebreju mūzikas skanējumu ziemeļu puses, tostarp Latvijas teritorijas, atstājot mazāk pētītu.

Projekta The Black Rooster mūziķi programmā esošo ebreju mūziku tikpat lielā īpatsvarā savij ar latviešu mūziku, kas veido balansu un sarunu starp šīm gadsimtus kaimiņos dzīvojošajām kultūrām. 2022. gada rudenī ebreju mūzikas nedēļā Vācijas pilsētā Drēzdenē projekts piedzīvoja savu pirmo koncertu, savukārt The Black Rooster pirmatskaņojumam Latvijā izvēlēta mūziķu satikšanās vieta – Žaņa Lipkes memoriāls, kas veidots par latviešiem, kas piedalījās ebreju un viņu kultūras glābšanā. The Black Rooster ir solis uz priekšu – par kultūru līdzāspastāvēšanu un komunikāciju, kas šodien, kara un sabiedrības polarizācijas apstākļos, ir liels izaicinājums. Grupa plāno tuvākajā laikā arī ierakstīt un nākamgad, atzīmējot Melngaiļa 150. jubileju, izdot mūzikas albumu.

Pasākumu 28. oktobrī atklās Iļjas Šneiveisa (Ilya Shneyveys) ievadlasījums par Emiļa Melngaiļa ebreju tautas mūzikas kolekciju, pēc tā sekos koncerts, bet noslēgumā ebreju tradicionālo deju meistarklase.

RLB goda dvieļu vākšanas akcija un Goda dvieļu dancināšanas atklātais mēģinājums

Pagājušajā sestdienā viesojāmies Rīgas Latviešu biedrībā uz Goda dvieļu dancināšanas atklāto mēģinājumu, kuru vadīja Ernests Spīčs. Vairāk par goda dvieļu vākšanas akciju stāsta pats Ernests, kā arī Evita Lisovska.

RLB "Rīgas danči" un biedrība "Mans tautastērps" kopā uzsākuši īpašu goda dvieļu skaitīšanas un pētīšanas akciju. Sestdien ar "Rīgas danču" pārstāvjiem un muzikantiem notika Goda dvieļu dancināšanas vakars, kurā bija aplūkojama līdz šim RLB sadāvinātā goda dvieļu kolekcija, kā arī apgūti pirmie dvieļu dejas soļi.