Pagājušajā nedēļā Rīgas kafejnīcās "Ļeņingrad" un "Trompete" bija iespēja klātienē dzirdēt ebreju tautas mūziku jeb klezmeru.

Proti, no Izraēlas bija atbraucis jauniešu ansamblis "Klezmerband", kuru pirms trim gadiem nodibinājis mazās pierobežas pilsētiņas Gilboa mūzikas skolas direktors Stass Gavrilovs. Kafejnīcā "Ļeņingrad" ar mūziķiem aprunājās Rozīte Katrīna Spīča.

Uz Rozītes jautājumu, kādēļ "Klezmerband" braukuši tieši uz Latviju un Rīgu, mūziķi atbild, ka ansambļa triju gadu pastāvēšanas laikā viņi jau pabijuši daudzviet, bijuši pat Krievijā un ASV, un, tā kā šogad jāabsolvē skola un nākamgad jādodas obligātās armijas dienestā, jaunieši vēlējušies, lai ansambļa noslēgums paliktu īpašā atmiņā.

Mūziķi jau sen gribējuši apciemot Latviju un Rīgu, viņiem tā šķiet skaista pilsēta un te esot daudz mūzikas, kā arī plaša dziedāšanas kultūra.

Līdz ar to, ka vārds “klezmer” ivritā nozīmē "instruments, kas dzied", viņi jo īpaši vēlējušies atbraukt pie tik dziedošiem cilvēkiem. Vēl viens ciemošanās iemesls bijusi vēlme sadarboties tieši ar Rīgas mūzikas skolām. 

Uz jautājumu, kā Stass, būdams skolas direktors, izvēlējies ansambļa dalībniekus, atbilde ir visnotaļ vienkārša – spēlēt aicināti vidusskolnieki, kuriem ir attīstītākas prasmes.

Rozīte "Klezmerband" repertuārā saklausījusi interesantu klasiskās un folkmūzikas saplūsmi. Mūziķi stāsta, ka šāds repertuārs veidojies dabiski, jo Izraēlā sastopami dažādi mūzikas žanri - gan džezs, gan klasiskā, gan arī popmūzika, un, tā kā mūziķi vēlas spēlēt visu, ko māk, tad viņu repertuāru veido gan klezmeru mūzika, gan mīļākie džeza standarti, gan klasiskie skaņdarbi. Viņi vēlas, lai, piemēram, studenti, kuriem patīk klasiskā mūzika, iemīļo arī džezu un klezmeru mūziku, un otrādi.

***

12. oktobrī plkst. 16:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Konferenču centrā notiks dziesmu un sarunu vakars “Tautasdziesmu teicējas. 1991. Dzīviskais. Mītiskais”. Vairāk par visu sarunā ar režisori Daci Micāni-Zālīti. Ierašanās bez maksas ar iepriekšēju pieteikšanos, rakstot uz epastu dmzalite@gmail.com.