Šoreiz raidījumā atskatāmies uz kalendāra "Dievam. Dabai. Atelpai" atvēršanas svētkiem, bet no Egijas Lauras Preises uzzinām, kā viņai pagājušajā gadā klājies pie Brazīlijas latviešiem.

Pēc Saules-Mēness kalendāra līdz ar Jaunmēness iestāšanos 23. janvārī sākās jauns gads, kas šogad sakrīt arī ar ķīniešu Jauno gadu.

Savukārt pirms nedēļas kādā Rīgas kafejnīcā folkloras kopas "Grodi" atbalstītāju un draugu lokā norisinājās saules-mēness kalendāra "Dievam. Dabai. Atelpai" atvēršanas svētki, kur, protams, bez dziedāšanas svinēšana nevarēja notikt.

Folkloriste Aīda Rancāne ar meitas Aurēlijas Rancānes iesaisti Saules-Mēness kalendāru "Dievam. Dabai. Atelpai" veido jau kopš 2016. gada. Vairāk par šo seno Saules-Mēness kalendāra sistēmu sarunājāmies ar Aīdu 2016. gada 13. decembra "Etnovēstu" raidījumā.

Īsumā: šis kalendārs ir vairāk pieskaņots Mēness un Saules cikliem, tādējādi – arī norisēm dabā, atšķirībā no matemātiski veidotā Gregora kalendāra, pēc kura esam pieraduši dzīvot ikdienā.

Šoreiz kalendārs ir tapis divos formātos – vienu var novietot uz galda, otru var piekārt pie sienas, abos formātos atrodama informācija par latviešu svētku svinēšanu un datumiem. Abu formātu kalendārus vizuāli papildina Aurēlijas Rancānes un Alises Bokalderes masku interpretāciju fotogrāfijas.

Sīkāku informāciju par kalendāru atradīsit tā "Facebook" lapā "Saules-Mēness kalendārs Dievam, Dabai, Atelpai".

***

Pirmie latvieši uz dzīvi Brazīlijas pilsētā Ižuī parcēlās pirms 130 gadiem. Vēlāk – 20. gadsimta 20. gados – uz Brazīliju labākas dzīves meklējumos devās jau lielāka latviešu grupa, kas džungļu viducī uzbūvēja paši savu pilsētu – pagājušajā gadā šī pilsēta ar nosaukumu "Vārpa" svinēja 100. jubileju.

Egija Laura Preise pagājušajā gadā uz Brazīliju devās veselas divas reizes – vasarā viņa tur viesojās divas nedēļas, latviešiem Brazīlijā vadot Jāņus, savukārt no septembra līdz decembrim Novaodesā un Vārpā viņa vadīja dažādas latviešu kultūras nodarbības gan bērniem, gan pieaugušajiem. Ar Brazīlijā gūtajiem iespaidiem Egija Laura Preise dalās arī "Etnovēstīs".