Oktobra beigās Vosā, Norvēģijā norisinājās 27. tautas mūzikas festivāls Osafestivalen. Vairāk par festivālu un citām aktualitātēm uzzinām sarunā ar tradicionālās un senās mūzikas speciālisti Ievu Nīmani, kura ir arī tradicionālo pūšamo instrumentu spēles pasniedzēja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Savukārt, pateicoties kultūras menedžmenta "Lauska" pārstāvjiem Dainai un Jurim Zalāniem, jau vairāk kā nedēļu Latvijā viesojas ainu tautas muzikants no Hokaido salas Japānā - Oki.

OKI dzimis japāņu-ainu ģimenē, studējis Tokijas Daiļamatniecības universitātē, un piecus gadus dzīvojis Ņujorkā, kur strādājis pie specefektiem filmu producēšanā. Kad 1992. gadā viņš atgriezās Japānā, Oki ieguva savu pirmo tradicionālo ainu stīgu instrumentu - tonkori. Tas ir vienīgais ainu tautas stīgu instruments. Tam ir iegarena plakana forma un trīs līdz sešas stīgas, no kurām var izvilināt noslēpumainus virstoņus. Tonkori biežāk var apskatīt muzejos, nekā klausīties spēlētāja rokās, tādēļ Oki ar savu instrumentu ir ļoti nozīmīgs ainu tautas vēstnieks. 1996. gadā iznāca viņa pirmais mūzikas albums, un nedaudz vēlāk Oki nodibināja Chikar Studio, lai veicinātu arī citu ainu mūziķu radošās izpausmes un starptautiski popularizētu ainu māksliniekus.

Aizvadītajā nedēļā Oki jau uzstājies Valmiermuižā un Mā telpā Rīgā kopā ar koklētāju Laimu Jansoni un performances mākslas grupu "Ideagnōsis". Pēc neliela izbraukuma Lietuvā gaidāmas vēl citas tikšanās ar Oki Rīgā un Drabešos, kur būs iespēja klātienē iepazīt tonkori. Vairāk pēc performances Mā telpā uzzinām sarunā ar mūziķi.

Oki stāsta, ka tonkori ir Sahalīnas ainu mūzikas instruments. Aini esot Japānas pirmiedzīvotāji, kas tagad dzīvo uz lielākās Japānas salas - Hokaido. Savukārt Sahalīnas sala kartē atrodas virs Hokaido, un tagad tā ir Krievijas īpašums. Pirms Otrā Pasaules kara Sahalīna piederējusi japāņiem, savukārt vēl pirms tam tā bijusi ainu tautas apdzīvota teritorija. Pēc Otrā Pasaules kara, kad Japāna zaudēja šo teritoriju, Sahalīnas ainiem bija jāpārceļas uz dzīvi Hokaido, un tā kā valdība ainu tautu atzina par japāņiem, tad līdz ar Sahalīnu aini pakāpeniski zaudēja arī savu kultūru.

"Etnovēstis" vaicā, kā tādā gadījumā Oki ticis pie sava tonkori, un vai viņš uz tā spēlē tradicionālu ainu mūziku un vai vispār ir iespējams par to ko uzzināt?

Oki stāsta, ka daži ainu tautas mūziķi Hokaido salā vēl bijuši sastopami, kad kāds japāņu pētnieks pirms vairāk kā 40 gadiem esot rīkojis ierakstu sesiju, pateicoties kurai arhīvos tagad ir atrodami tonkori mūzikas piemēri, kas ir ļoti nozīmīgi priekš nākamajām paaudzēm. Jo, piemēram, kad Oki uzzināja par šo instrumentu, neviens to vairs nespēlēja, viņam nācies pašam lēnām izpētīt, kā tonkori spēlēt.

Vaicāts, kādu skaņdarbu viņš spēlējis performances nobeigumā, mūziķis atklāj, ka tas esot "Sahalīnas roks", un viņš esot dziedājis ainu valodā, kuru Oki vēl aizvien mācoties. Jo līdz ar pārcelšanos uz Hokaido salu, ainu valodu iemācīties ir grūti, esot ainu valodas centrs, kurā jaunā paaudze to cenšas apgūt, kas ir ļoti būtiska ainu idendtitātes daļa.

Un nobeidumā uz jautājumu, ko Oki stāstīs meistarklasē Drabešos, viņš atbild, ka no visa pa druskai - gan iepazīstinās ar savu instrumentu, gan stāstīs vairāk par ainu tautas kultūru, tā kā visi esot aicināti!"

Sarunājāmies ar ainu tautas muzikantu Oki, kuru būs iespēja dzirdēt vēl piektdien, 10. novembrī 19:00 vakarā Fon Stricka villā kopā ar burjatu mūziķi Shono, pasaules mūzikas festivāla Porta ietvaros, kā arī nākamajā dienā - 11. novembrī 16:00 Oki viesosies Drabešu amatu mājā.