Viesojamies grupas "Jōra" jaunā un pirmā lielā albuma atklāšanas koncertā 2. decembrī un ielūkojamies, kas gaidāms "Skaņumājas" programmā 9. decembrī...

Grupas "Jōra" pirmais lielais albums

2. decembrī klajā nāca grupas "Jōra" pirmais pilnmetrāžas albums – "TaTaTa". Grupa "Jōra" to vaļā vēra un ieskandināja Barona ielas kultūrveikala Northern Grip mājīgajās telpās.

Ar grupas "Jōra" dalībniekiem tiekamies jau pirms albuma atvēršanas svētkiem. Mūziķi stāsta, ka jau pavisam drīz, uzreiz pēc Ziemassvētkiem, dosies tālākā ceļojumā – uz Austrāliju, lai priecētu latviešus un cittautiešus, piedaloties 2023. gada Austrālijas Latviešu 59. Kultūras dienās, "3x3" saietā, kā arī apceļotu citas pilsētas un ciemus ārpus Melburnas, dāvinot savu mūziku dienvidkrasta iedzīvotājiem.

"Jōra" ir pasaules mūzikas grupa no Latvijas, kuras mūzikā dzirdama Baltijas, Skandināvijas un citu reģionu tautu tradicionālā mūzika un oriģinālkompozīcijas. "Jōra" lībiešu valodā nozīmē – ezers. Šāds nosaukums simbolizē ūdeņus, kuri savieno teritorijas un dažādus reģionus, līdzīgi, kā "Jōra" to dara savā mūzikā.

"Jōra" radusies 2020. gadā, un tās sastāvā spēlē četri mūziķi: Dārta Drava (vijole, balss), Lauma Matule (kokle, virstoņu flauta, stabule, balss), Ivars Štubis (ģitāra, bass, balss) un Kalvis Vītols (perkusijas, balss). Grupa līdz šim izdevusi vienu EP ierakstu jeb minialbumu "Atīdami" un divus singlus – "Oj, Agri", kas iekļauts etnomūzikas izlasē "Sviests", un "Dancoj’ visu Jāņu nakti", kuru var dzirdēt 2022. gada Latvijas "Womex" izlasē.

"Jōras" mūzikā dzirdamas dažādu tautu folkloras tēmas, kuras apvienotas unikālā skanējumā un apvij tādas tēmas kā saulgrieži, cilvēka un dabas mijiedarbība, savukārt instrumentālajos skaņdarbos pamatā skan dažādu tautu deju melodijas.

Jaunākajā albumā "TaTaTa" grupa vēlējusies parādīt daudzveidīgu instrumentu saspēli, kur reizē ar koklēm, varganu, stabulēm un vijoli kopā skan elektriskā ģitāra, perkusijas un balsis. Albums ved muzikāli aizraujošā ceļojumā pa ziemeļu kalnu takām, Latgales sētām, purviem un pilsētām. Blakus instrumentāliem skaņdarbiem skan dziesmas latviešu, lietuviešu un angļu valodā.

"Skaņumājas" instrumentu spēles kursu noslēguma koncerts "Saspēlēsim?"

9. decembrī pulksten 18 Taurupes Tautas namā notiks biedrības "Skaņumāja" tradicionālo instrumentu spēles kursu dalībnieku koncerts "Saspēlēsim?". Lai uzzinātu plašāk par šo koncertu, uz sarunu aicinām vienu no "Skaņumājas" vadītajiem un virzītājspēkiem – Ilmāru Pumpuru.

Ikviens ir aicināts apmeklēt koncertu, nebaidoties no tā, ka kursu dalībnieki ir dažādi, kādam lielāka, kādam mazāka muzikālā un uzstāšanās pieredze, taču tas ir tā vērts, uzsver Ilmārs Pumpurs: "Jo tas emocionālais lādiņš, kas nāk no šī koncerta tiešām ir tā vērts – to paklausīties, izbaudīt un novērtēt [..]"

Ar tradicionālo audzēkņu koncertu "Saspēlēsim?" noslēgsies biedrības "Skaņumāja" rīkotie tautas mūzikas instrumentu spēles kursi. Koncerta īpašie viesi – Patjanko ģimenes kapela.

Šajos, nu jau 14. "Skaņumājas" instrumentu kursos, tika apgūtas un būs dzirdamas gan vijoles un mandolīnas, gan visai reti sastopamās cimboles un vidzemnieku lepnums – greznās Ieviņa ermoņikas.

Kā allaž, kursu noslēguma koncerta programma solās būt daudzveidīga un atraktīva. Četras nedēļas nogales kopīgi darbojoties Skrīveru mūzikas skolas telpās, kursu dalībnieki apguva dažādu instrumentu spēli, lauku kapelu muzicēšanai raksturīgo repertuāru un kopāmuzicēšanas prasmes.

"Skaņumājas" kursi piedāvā mācīties instrumentu spēli pieaugušajiem bez mūzikas priekšzināšanām, kā arī tiem, kas vēlas papildināt savas tradicionālās mūzikas zināšanas.

Arī nākamajā gadā ikviens, kas jūt aicinājumu iemācīties kāda instrumenta spēli, ir aicināts pieteikties biedrības “Skaņumāja” kursos. Jaunas zināšanas un pieredze, domubiedru atbalsts un ne ar ko nesalīdzināmās sajūtas, ko sniedz mūzikas instrumenta spēle, būs jūsu neatņemamais ieguvums.

Elektroniskā pieteikšanās un sīkāka informācija par kursiem: www.muzikanti.lv