Šajā raidījumā atskatāmies uz topošās etnomuzikoloģes Ilzes Cepurnieces diplomeksāmena koncertu “Gavēņa laika katoļu tradicionālās Dīva dzīsmes” 15. martā Sv. Marijas Magdalēnas Romas Katoļu baznīcā.

Diplomeksāmens kolektīvajā muzicēšanā ir viens no Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas bakalaura studiju programmas gala pārbaudījumiem, un līdz šim baznīcā tas vēl nebija noticis. Proti, 15. martā uz Svētās Marijas Magdalēnas Romas Katoļu baznīcu Rīgā topošā etnomuzikoloģe Ilze Cepurniece bija ataicinājusi tradicionālos dziedātājus no tālās Upītes Ziemeļlatgalē, lai dziedātu gavēņa laika katoļu tradicionālās Dīva dzīsmes.

Ilze Cepurniece savā koncertprogrammiņā rakstījusi, ka, sekojot katoļu liturģiskajam kalendāram, gavēņa dziesmas izpilda, sākot ar Pelnu trešdienu līdz pat Kristus augšāmcelšanās svētkiem. Lai gan Upītes tradicionālo dziedātāju pūrā šo dziesmu esot vairāki desmiti, šim koncertam izvēlētas pašiem dziedātājiem mīļākās un sirdij tuvākās.

Pārdomās par Ilzes Cepurnieces diplomeksāmena koncertu “Gavēņa laika katoļu tradicionālās Dīva dzīsmes” dalās etnomuzikoloģe, JVLMAprofesore Anda Beitāne. Un, kamēr žūrija - Mārtiņš Boiko, Gita Lancere un Zane Šmite - vēl apspriedās par vērtējumu, kura gaidīšana norisinājās pie branga latgaliešu viesību galda turpat baznīcā, "Etnovēstis" aprunājās ar pašu koncerta rīkotāju Ilzi Cepurnieci.

Īsi pēc šīs sarunas Ilze uzzināja žūrijas vērtējumu –10! Profesors Mārtiņš Boiko īpaši izcēla viņas uzņēmību un koncerta veidošanā ieguldīto darbu, kā arī novatoriskumu, jo gavēņa laika katoļu tradicionālās dziesmas etnomuzikoloģijas studentu diplomeksāmenā vēl neesot līdz šim skanējušas.

5. marta "Etnovēstīs" jau vēstījām par Latviešu folkloras krātuves dziedāšanas akciju "Dziedi ar arhīvu". Akcijā piedalās arī Siguldas Mākslu skolas "Baltais flīģelis" audzēkņi un pedagogi, kuritrešdien, 20. martā, plkst. 18.00 atskaņos dziesmas, ko klausījušies no dziedi.garamantas.lv arhīva. Koncertlekcijā piedalīsies arī latviešu folkloras krātuves pētnieki, tai skaitā etnomuzikoloģe Ieva Tihovska, kura pastāstīs par izvēlētajām dziesmām, to ierakstīšanas procesu un teicējiem. Atgādinām, ka akcija “Dziedi ar arhīvu” ilgs līdz 15. jūnijam, un tajā piedalīties var ikviens dziedāt gribētājs. Vairāk informācijas dziedi.garamantas.lv.