Aizejošā gada pēdējā raidījumā pievēršamies folkloras balvas “Austras koks” saņēmējiem, kā arī uzzinām vairāk par Ievas Pīgoznes grāmatu “Latviešu apģērbs”. Vēstām arī par dažiem ziemas saulgriežu sarīkojumiem...

9. decembrī VEF Kultūras pils Kamerzālē, ar Latvijas folkloras dižkoncertu atzīmējot trīsdesmit gadus kopš Latvijā pirmo reizi notika starptautiskais folkloras festivāls Baltica, pirmo reizi pasniegta arī folkloras balva "Austras koks".

Šogad ''Austras koks'' pasniegts divās nominācijās. Balvu par mūža ieguldījumu saņēma Marija Steimane, zināma arī kā Ručs, folkloras kopas “Suitu sievas” dalībniece.

Savukārt, otrajā nominācijā par dzīvesziņas kopšanu un daudzināšanu “Austras koku”  saņēma Kokneses folkloras kopa “Urgas” un biedrība “Baltaine”.

Latvijas folkloras dižkoncertu un folkloras balvas pasniegšanu rīkoja Latvijas Folkloras biedrība un Rīgas dome. Sveicam fokloras balvas “Austras koks” saņēmējus!

***

Novembrī apgāds "Zvaigzne ABC" klajā laidis kultūrvēsturnieces, latviešu apģērba vēstures pētnieces un mākslas zinātņu doktores Ievas Pīgoznes grāmatu “Latviešu apģērbs”.

Tā ietver informāciju par apģērba attīstības gaitu vairāk nekā 1000 gadu garumā, sniedzot ieskatu Latvijas pamatiedzīvotāju apģērba vēstures galvenajos posmos līdz brīdim, kad no valkāšanas izzuda tradicionālais apģērbs, un ieskicē tautastērpa izveides norisi. Grāmata būs labs pirmais ceļvedis tiem, kuri domā par sava tautastērpa izgatavošanu, kā arī palīgs jau pieredzējušiem tautastērpa valkātājiem.

Madarai Ronei vairāk stāsta grāmatas autore Ieva Pīgozne.

***

Un noslēgumā - par dažiem Ziemassvētku sarīkojumiem...

Ceturtdien, 20. decembrī, no 18 līdz 20 Ziemas koncertzālē Siguldas pils kompleksā norisināsies danču vakars kopā ar fokloras kopu „Senleja” un Rīgas Danču klubu.
Ieeja – bez maksas

Piektdien, 21. decembrī no 17 līdz 19 kultūrtelpā "Strops" Ziepniekkalnā būsit gaidīti uz Ziemas saulgriežu svinēšanu kopā ar Ivetu un Vidvudu Medeņiem. Tur notiks danči un rotaļas kopā ar tautas mūzikas grupu “Teikas muzikanti”.

Sestdien, 22. decembrī Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā Bluķa vilkšana un citas izdarības no 13:00 līdz 17:00. Vairāk informācijas Brivdabasmuzejs.lv

Savukārt VEF kultūras pilī sestdien, 22. decembrī, uz Ziemas saulgriežu nakts koncertiem 20:00 un 23:00 vakarā aicina postfolkloras gupa Iļģi, kurai pievienosies komponists Uģis Prauliņš. Biļetes bilesuparadize.lv

Šīs nedēļas un gada pēdējās "Etnovēstis" izskan ar Edgara Beļicka skaņdarbu “Lūotum” jauktajam korim Anima. Diriģente Laura Leontjeva, solistes Julgī Stalte un Ilona Dzērve.