Jau vēstījām par 1947. gadā darinātās dižkokles kopijas izgatavošanu, kura tagad kopā ar visiem citiem Jāņa Eduarda Krauksta kokļu kolekcijas eksponātiem atrodas izstādē Rīgas Latviešu biedrībā.

Tur arī pagājušo sestdien norisinājās dižkokles ieskandināšanas svētki, kuros piedalījās etnomuzikologs Valdis Muktupāvels kopā ar citiem koklētājiem – Rozīti un Dzintaru Spīčiem, Ansi Jansonu, Nameju Kalniņu, Zani Sniķeri, Madaru Lisovsku un Dzintaru Liporu. Koncerta pirmajā daļā koklētāji katrs spēlēja savu instrumentu, un bija iespēja novērot, cik dažādas var būt kokles spēles tehnikas – katra no tām pauž paša koklētāja personību. Un tad pienāca laiks dižkokles ienešanai zālē, pirms kuras ieskandināšanas nelielu ievadlekciju sniedza etnomuzikologs Valdis Muktupāvels. Piedāvājam nelielu izvilkumu no viņa vēstījuma, kā arī nelielu kompilāciju no dižkokles skandināšanas, kas noslēdzās visiem klātesošajiem koklētājiem apvienojoties ansamblī un dodot dižajai koklei iespēju skanēt tā, kāda mērķa vārdā tās oriģinālu Jānis Eduards Krauksts 1947. gadā bija izveidojis, proti, lai uz tās spēlētu basa partiju kokļu ansamblī.

Sestdien, 14. maijā Dzimtmisas muižas apkārtnē norisināsies sarīkojums "Krāsainā Zemgale".

No 12.00 līdz 15.00 būs iespēja darboties daudzveidīgās mākslas darbnīcās, klausīties stāstus un zīmēt, gleznot, izrakstīt. Ar akrilkrāsām gleznot varēs kopā ar Aivu Linkēviču, pie Andas Sproģes linogriezumā būs iespēja apdrukāt un veidot apsveikumus, papīra maisiņus vai aploksnes, savukārt gleznot ar augu sulām un radīt dzīvu augu nospiedumu mākslu macīs Inta Paulsone. Ieraudzīt latviešu tradicionālo rakstu krāsainību palīdzēs Iveta Seimanova, savukārt to, kā krāsainos ziedus un zāles iepīt vainagos un vītnēs, ar ko rotāties pašiem un pušķot māju, ierādīs Elīna Kūla-Braže.

Bet dienai pārejot pēcpusdienā, no 15:00 būs iespēja svinēt Vasarsvētkus kopā ar folkloras kopām “Laukam pāri” no Ceraukstes un “Skandinieki” no Rīgas.

Par sarīkojumu “Krāsainā Zemgale” programmu vairāk uzzinām sarunā ar tā rīkotāju Guntu Sauli, ar kuru arī padiskutējām par Vasarsvētku svinēšanu latviešu tradicionālajā kultūra kā atjaunotu vai varbūt pat izgudrotu tradīciju. Plašāk guntasaule.blogspot.com