Matss Edens (Mats Edén) ir viens no spilgtākajiem zviedru tradicionālās vijoles muzikantiem.

Viņš ir uzaudzis Zviedrijas dienvidu pusē Vērmlandes lēnē, kur vēl aizvien ir spēcīgas tautas muzicēšanas tradīcijas. Vijoles spēli apguvis no izcilā vijolnieka, patēva Svena Edena. Daudz spēlējis kopā ar tautas muzikantiem ne tikai tradicionālo vijoli, bet arī diatonisko akordeonu, un paralēli tam vijoles spēli apguvis arī Kārlstades mūzikas skolā. Tālākie ceļi veda uz Oslo konservatoriju, kur tika apgūta kompozīcija.

Bijis aktīvs zviedru folkloras atdzimšanas kustības dalībnieks, un 2015. gadā saņēma pirmo Zviedrijas Karaliskās mūzikas akadēmijas Grand Prix Tautas mūzikā. Šobrīd aktīvi spēlē gan grupā Groupa, gan solo, gan sadarbībā ar daudziem spilgtiem zviedru tautas mūziķiem. Matss Edens ir arī profesionāls, iedvesmojošs, zinošs un atsaucīgs pasniedzējs  ne tikai Malmes Mūzikas akadēmijas studentiem, bet arī meistarklašu dalībniekiem. Pagājušajā nedēļā Rīgā un Krapē bija iespēja iemācīties pāris zviedru tautas melodiju un iepazīt specifiskus vijoļspēles paņēmienus.

"Etnovēstis" piedalījās Matsa Edena vadītajā meistarklasē, kas notika Latvijas Nacionālajā kultūras centrā. Tur lielā zāle bija tautas mūzikas interesentu pārpildīta, un līdz šim vēl tautas mūzikas vidē Latvijā nebija nācies redzēt un dzirdēt tik kuplu vijolnieku skaitu vienuviet.

Klātesošajiem bija iespēja iemācīties vairākas zviedru tautas melodijas un gūt ieskatu skandināvu tautas mūzikas pasaulē. Pēc  divu stundu garās meistarklases "Etnovēstis" aicināja tās vadītāju Matsu Edenu uz sarunu.

1. aprīlī Matss viesosies arī Gitas Lanceres veidotajā raidījumā "Odiseja", un tā būs plašāka iespēja iepazīt zviedru tautas mūzikas daudzveidību.

***

Pienācis ikgadējā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas festivāla „deciBels” laiks. Un tā ietvaros gaidāms jau sestais koncerts Ethno + Jazz. Jau pagājušajā gadā šis koncerts bija pārcēlies no JVLMA lielās zāles uz Rīgas Mākslas telpu, un arī šogad tas norisināsies tur. Sestdien, 14. martā, pulksten 18:00 te būs iespēja klausīties džeza mūzikas un etnomuzikoloģijas studentu jaunradītās kompozīcijas, turklāt atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šoreiz jaunradē iesaistās arī horeogrāfijas studenti, jo koncerta vienojošais koncepts ir deja. Divu nedēļu laikā  3 studentu ansambļi rada jaunas kompozīcijas, kurās neparedzamā sintezē atklāsies dažādās deju pasaules.