Pagājušo piektdien dienu pirms Lietuvas Republikas dibināšanas 101. gadskārtas Rīgas Centrālās bibliotēkas Lasītāju zālē notika svinīgs sarīkojums, ko rīkoja Latvijas Dievturu sadraudze sadarbībā ar Latvijas Folkloras biedrību.

Pēc Andreja Broka ievadvārdiem par latviešu un lietuviešu vēsturisko draudzību ar īpašu uzvedumu klausītājus priecēja Kurtuvēnu folkloras kopa Kurtuove.

Kurtuvēni ir maza pilsētiņa, kas atrodas netālu no Šauļiem, viens no tās lepnumiem ir 15. gs. celtā muiža, kas ir viena no senākajām Lietuvā.

No Kurtuvēniem atbraukusī folkloras kopa Kurtuove savu uzstāšanos pavadīja nedaudz teatrālā garā, proti, sarp dziesmu dziedāšanu un pāru dejām, viens no ansambļa dalībniekiem, uzvilcis virsnieka drēbēs, stāstīja stāstu par karavīru pārdzīvojumiem laikā no Pirmā pasaules kara līdz neatkarības atgūšanai 1918. gadā.

Pēc Kurtuove uzveduma par godu Lietuvas Republikas 101. gadadienai uz sadziedāšanos aicināja folkloras kopa "Laiva".

Un svinīgā vakara noslēgumā steigā pirms Rīgas Centrālās bibliotēkas slēgšanas klātesošie paguva vēl iemēģināt sutartines dziedāšanu. Jāpiebilst, ka sutartines pieder pie senākā slāņa lietuviešu tautas dziesmām. Sastājušies vienā lielā aplī, klātesošie pēc Editas norādījumiem viens pēc otra dziedāja attiecīgo sutartines vārsmu, līdz kopējais skanējums līdzinājās ārkārtīgi daudzslāņainai kanondziedāšanai.

Visbeidzot Lietuvas Republikas 101. gadadienas priekšvakarā "Etnovēstis" ar Lindas Lemhenas starpniecību paguva aprunāties ar Kurtuove dalībniekiem – Editu un Darjusu Ramančoņiem (Edita Ramančionienė, Darius Ramančionis).

"Etnovēstis" pateicas sarīkojuma vadītājai Guntai Saulei, ar kuru arī nākamā saruna, taču ne par aizvadītajiem svētkiem – kā jau bieži vien ar īsteniem kultūras aktīvistiem notiek, viens notikums vēl nav galā, bet cits jau padomā...

Proti, pirmdien, 25. februārī, plkst. 19.00 Katlakalna Tautas namā gaidāms radošais vakars ar argentīniešu dziesminieku, ģitāristu, komponistu, kordiriģentu un mūzikas pasniedzēju Estevanu Tauvasu (Esteban Taubas).

Estevans Latvijā sniegs vairākus koncertus – par koncertu Katlakalnā, nosaucot arī pārējās uzstāšanās vietas, "Etnovēstīm" plašāk stāsta Gunta Saule.