Par godu aizvadītajai Krišjāņa Barona dzimšanas gada dienai, atskatāmies uz diviem ar viņu saistītiem notikumiem, kā arī ieklausāmies pasaules mūzikas festivāla “Porta” programmā.

Oktobra pēdējā svētdienā folkloristi pulcējās Ventspilī, sarīkojumā "Tēvs, māmiņa", kas bija veltīts Krišjāņa Barona piemiņai.

31. oktobrī apritēja Krišjāņa Barona 184. gadadiena. Folklorists nodzīvoja ilgu mūžu – 88 gadus, kuru laikā viņš ne tikai piepildīja Dainu skapi ar vāktajām tautas dziesmām, bet arī pārstāvēja jaunlatviešu kustību, bija viens no laikraksta “Pēterburgas Avīzes” redaktoriem, un nodarbojās gan ar publicistiku, gan rakstniecību, gan pētniecību un tulkošanu.

Baronam veltītajā pasākumā Ventspilī sabraukušās folkloras kopas dziedāja dziesmas un apmainījās ar atmiņu stāstiem par tēmu "tēvs, māmiņa", savukārt svētku izskaņā uz dejošanu rosināja Rīgas skolēnu pils folkloras kopas “Kokle” jaunieši. Nelielu ieskatu pasākuma norisē sagādājusi "Etnovēstu" korespondente Madara Rone. Dzirdēsim arī pasākuma veidotājas un vadītājas Ligitas Vaļukas teikto.

Savukārt Rīgā, kā allaž 30. un 31. oktobrī, folklorista veikumam par godu norisinājās Krišjāņa Barona konference, kuras tēma šogad bija "Folklora un izglītība".

Uz konferenci bija devusies "Etnovēst"u korespondente Agnese Lukjanova, kura 17 referātu vidū par īpaši aizraujošu atzina Ilgas Reiznieces lasījumu "Kā mācīt folkloru šodien". Lūk, citāts no Ilgas Reiznieces referāta kopsavilkuma:

"Godīgi jāatzīst, ka folkloras nodošana no paaudzes uz paaudzi tradicionālā veidā vairs nenotiek.

Tie jaunie vecāki, kas dzied saviem bērniem tautasdziesmas, māca dančus, asina prātu ar mīklām un sakāmvārdiem, visbiežāk paši šīs prasmes ieguvuši folkloras ansamblī, ne no saviem vecākiem. Folkloras skolotāja vai folkloras ansambļa vadītāja loma šodien ir nepārvērtējama. Bet ir arī citi alternatīvi veidi, kā padarīt bērnam mūsu nemateriālo kultūras mantojumu saprotamāku un tuvāku." /www.lulfmi.lv/

Pēc referāta lasījuma Agnese Lukjanova aicināja Ilgu Reiznieci uz sarunu.

***

Pasaules mūzikas festivāls "Porta" aicina uz koncertiem 3 pilsētās 3 dienu garumā.

8. novembrī plkst. 19:00 Valmieras koncertzālē uzstāsies ansamblis Lola Marsh no Izraēlas. 9. novembrī Mūzikas namā "Daile" būs iespēja piedzīvot trīs uzstāšanās – bez Lola Marsh tur uzstāsies Balkānu un čigānu mūzikas ietekmē spēlējošais ansamblis Diakanda no Polijas, kā arī virstoņu dziedātājs un mūziķis Kristians Cēnders (Christian Zehnder) no Šveices. Savukārt 3. dienas koncerti 10. novembrī norisināsies Latgales vēstniecībā "Gors" – tur visiem trim jau pieminētajiem ansambļiem un māksliniekiem pievienosies arī Julgī Stalte & Ēriks Zeps no Latvijas. Vairāk informācijas festivalporta.lv

***

Un par citiem notikumiem šonedēļ.

Ceturtdienas vakarā Valmiermuižas alus vēstniecībā Rīgā postfolkloras grupa “Dārdi” priecāsies jūs redzēt sava albuma prezentācijas koncertā! Sākums 19:00.

Nedēļas nogalē arī Mārtiņdienas sarīkojumi.

Pēc Saules kalendāra Mārtiņi ir tieši vidū starp rudens un ziemas saulgriežiem.
Mārtiņi iesāk iekšējās gaismas laiku – ar iekšējo gaismu mums jāiziet cauri tumšajām ziemas dienām.

Tādēļ sestdien, 9. novembrī 16:00 būsit gaidīti uz Mārtiņdienas uguns rituālu Jūrmalā, Kauguros, Raiņa ielas galā pie Lielupes. Uguns rituāls būs veltīts ne tikai iepriekšējā dzīves posma apkopošanai un izvērtēšanai, bet arī saskaņas un iekšējās harmonijas atjaunošanai, kā arī stabilitātes radīšanai turpmākajam laikam. Rituālu vadīs Māra Brante – rituālu un godu vadītāja, dainu un senā baltu kalendāra pētniece, arheoloģiskā tērpa darināšanas darbnīcu vadītāja.

Savukārt svētdien, 10. novembrī, plkst. 16:00 Koka ēku renovācijas centrā "Koka Rīga" uz noslēdzošo gadskārtu leļļu izrādi un radošajām darbnīcām aicina Liniņu leļļu saime, kas kopā ar bērniem izspēlēs Mārtiņdienas norises.

Liniņu saime ir leļļu ģimene, kas svin gadskārtas svinamos laikus un aicina iesaistīties svētku norisēs un rotaļās bērnus ar vecākiem. Kopā ar lellēm bērni var piedalīties svētku gatavošanās darbos un uzzināt par to norisi un nozīmi. Izrādes laikā folkloras kopa “Putni” izspēlēs ar gadskārtu saistītās dziesmas un rotaļas. Bet lellēm līdzpārdzīvos aktieri Alīda Pērkone un Rihards Zelezņevs.

Izrādes laikā varēs uzzināt, kas ir Mārtiņdiena un kā tā ir svinēta senatnē. Kāpēc līdz Mārtiņiem jāpadara visi darbi, kāda ir svētku nozīme un kā pavadīt ziemas laiku piepildīti un aizraujoši.

Pēc izrādes meistara Māra Alkšņa vadībā varēs izveidot savu vecīšu masku no koka mizas vai auduma, kā arī satikt Liniņu saimes krustmāti – leļļu meistari Sarmīti Meieri un kopīgi pagatavot mīļmantiņu. Ieeja bez maksas, vairāk informācijas marasloks.lv

Un vēl. Kā katru Lāčplēša dienu, kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” aicina Jūs uz sadziedāšanos "Vai tādēļ nedziedāju?" kopā ar Rīgas folkloras kopām, godinot mūsu tautas brīvības cīnītājus un patriotus. Pasākumā tiks demonstrētas arī latviešu filmas. Sākums 17:00. Vairāk informācijas ritums.lv