Šonedēļ atskatāmies uz nedēļas nogalē aizvadīto Rijas balli, sarunājamies ar Dainu Zalāni par gaidāmo Eiropas Folkloras dienu, kā arī ielūkojamies šīsnedēļas aktualitātēs.

Aizvadītās nedēļas nogalē Jaunraunas muižas klētī noritēja Starptautiskais deju festivāls Rijas balle. Tajā apmeklētāji divās naktīs varēja baudīt plašu danču klāstu, kā arī pa dienu meistarklasēs pilnveidot deju prasmes lietuviešu dejās, latviešu polkas variācijās un dziedamajās dejās. Sestdienas rītā notika arī Oskara Patjanko lekcija par tradicionālajiem deju mūzikas stiliem, ko mūsdienās vairs nedejo (un nespēlē) un tradicionālo deju mūziku, ko agrāk nedejoja (un nespēlēja).

Pēc lekcijas, pārceļoties no rijas uz saulaino Jaunraunas muižas priekšplānu, sekoja vērtīga diskusija ar Daci Prūsi, Oskaru Patjanko, Daci Smirnovu un Sandru Rozenblati par pārmaiņām un balfolka ietekmi tradicionālajā mūzikā. Diskusiju moderēja Dāvis Bemberis, un tā bija iespēja izteikt aktualitātes un uzdot jautājumus par tradicionālās dejas procesiem. 

Uz plašāku sarunu par sajūtām un piedzīvoto Rijas ballē "Etnovēstis" aicināja jauniešus no Igaunijas.

***

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts turpina publisku pasākumu ciklu (Etno)muzikoloģiskas sarunas. Divdesmitā septembra vakarā LNB notiks otrā saruna ar dziedātāju, vokālo pedagoģi un etnomuzikoloģi Zani Šmiti par balss pētniecību, apvienojot balss fizioloģijas zināšanas ar datormērījumu iespējām.

***

Pirmā Eiropas Folkloras diena tuvojas. Latvijā par šo iniciatīvu vairāk zina stāstīt Daina Zalāne, Eiropas Folkloras dienas pārstāve. Sarunājamies ar Dainu Zalāni par šīs iniciatīvas iespējām un gaidāmajiem notikumiem.

Ikviens, kurš saistīts ar tradicionālo kultūru, ir aicināts piedalīties Eiropas Folkloras dienā. Ja plānojat rīkot kādu folkloras sarīkojumu ap 23. septembri, tad esat aicināti to pievienot Eiropas kartei Eiropas Folkloras dienas mājaslapā.

***

23. septembrī pl. 18.00 "Ulbrokas pērlē" notiks īpaši Eiropas Folkloras dienai veltīts koncerts "Upes pērles". Kā stāsta koncerta veidotāji, upes pērles, ar kurām reiz bija bagātas tīrās ziemeļu upes, ir zūdoša, saudzīgi glabājama un paaudzēs nododama vērtība. Tāda ir arī folkloras bagātība.