Aizvadītajā novembra dekādē ar trim koncertiem Valmierā, Rīgā un Rēzeknē norisinājās festivāls “Porta”, kam teju jau apaļa otrā desmitgade.

Arī "Etnovēstis" bija devušās uz festivālu, izvēloties apmeklēt tieši Latgales vēstniecību GORS, lai piedzīvotu ne tikai Balkānu un čigānu mūzikas ietekmē pārņemtās poļu grupas “Dikanda”, kā arī jodelēšanas un virstoņu dziedāšanas meistara šveiciešu mūziķa Kristiana Cēndera (Christian Zehnder) uzstāšanos, bet arī lai dzirdētu Latviju pārstāvošo Julgī Staltes un Ērika Zepa duetu. Īpašs prieks bija par to, ka viņi bija uzaicinājuši mājinieku – Rēzeknes folkloras kopas “Vīteri” jauniešus pievienoties koncertā.

Savukārt to, ka grupa “Dikanda” nāk no Polijas, viņu mūzikā ir grūti saklausīt – mūziķu iedvesmas avots ir Balkānu reģiona, Izraēlas, Kurdistānas, Baltkrievijas un Indijas mūzikas vēsmas, kas vairāk nekā 20 gadu grupas pastāvēšanas laikā izkoptajā uzstāšanās manierē zālē vienaldzīgu neatstāja visticamāk nevienu klausītāju. Arī grupas dalībnieki paši atzīst, ka viņiem vissvarīgākais koncertā ir saiknes veidošana ar klausītājiem.

Pēc instrumentāli daudzkrāsainās, spraigās un emocionāli daudzveidīgās “Dikandas” uzstāšanās, koncerta otrajā daļā, klausītāji bija gatavi ieklausīties šveiciešu balss virtuoza un multiinstrumentālista Kristiana Cēndera solo priekšnesumā. Viņa uzstāšanās klausītājus apbūra ne tikai ar skaņu, bet arī ar nelielu humora pieskaņu, kas izpaudās gan mīmikā, gan un žestu valodā. Māksliniekam tuva ir ne tikai daudzveidīgā mūzikas, bet arī teātra pasaule.

Par Kristiana Cēndera profesionalitāti un neaizvietojamību mūzikas pasaulē liecina arī neskaitāmie pasūtījuma darbi filmām un radio. Bijusi arī nepieciešamība uzrakstīt kādu dziesmu bērniem, un tā dziesma ar videoklipu “Triohatala” ir kļuvusi par hitu, kuru koncertā īpaši gaidīja mazākie klausītāji un, protams, to arī sagaidīja – vertikāli spēlēta akordeona pavadībā. Klausītāji dzirdēja un redzēja arī citus Kristiana Cēndera instrumentus – piemēram, kantainas milzu stabules, kā arī pie galvas piestiprinātu skaļruni. "Etnovēstīm" radās vēlēšanās ar mūziķi aprunāties, un neviļus tas tiešām arī notika!

 

Savukārt festivāls "Porta", kurā ar Kristianu Cēnderu bija iespēja satikties un aprunāties, februāra sākumā Jūs aicinās uz Dailes teātri, kur būs iespēja klausīties tradicionālo japāņu bungu – taiko – spēlē muzikālās grupas “Kodo” izpausmē. Vairāk par koncertu – festivalporta.lv.